Komisja Europejska: nie będzie podatku na e-papierosy

17 Stycznia 2018, 11:37

Komisja Europejska sprzeciwia się wprowadzeniu w całej Unii Europejskiej podatku od płynu używanego w e-papierosach. Jak tłumaczy swoją decyzję KE?

Komisja Europejska uważa, że ​​nie nadszedł jeszcze czas na nowy podatek. Na stosunkowo młodym rynku jest zbyt mało danych dotyczących preferencji konsumentów. "Trudno przewidzieć, jak rynek będzie ewoluował w przyszłości" – spekulują media. Komisja wyjaśnia również, że nie ma jasności co do tego, jak szkodliwe są e-papierosy i płyn w nich zawarty. Z tego względu, z punktu widzenia polityki zdrowotnej, wskazane jest ostrożne podejście do kwestii podatkowych. Raport na ten temat będzie jeszcze szerzej opracowywany.

Powstanie raport na temat e-papierosów

Komisja Europejska planuje ponowne zbadanie kwestii podatku od e-papierosów najwcześniej w 2019 roku. Do tego czasu zostanie opracowany obszerny raport dotyczący e-papierosów i ich pozycji na rynku. To samo tyczy się tzw. mało szkodliwych papierosów, na które również nie planuje się obecnie wprowadzenia nowego podatku.

E-papierosy popularne w Polsce

Polska jest trzecim co do wielkości rynkiem na świecie odnośnie produkcji i użytkowania e-papierosów i drugim w Europie. Obecnie w Polsce działa około 27 tys. punktów sprzedaży e-papierosów.

Magdalena Mroczek

Źródło: Aerzteblatt

Foto: KE

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

4 komentarze

observer Czwartek, 18 Stycznia 2018, 1:15
e-Papierosy i 'nowatorskie' papierosy bezdymne (IQOSy) są szansą dla osób palących na mniej szkodliwe palenie, badania wykazały że np. w IQOSach jest 90% mniej szkodliwych substancji, są praktycznie nieszkodliwe ponieważ nie ma tam spalania tytoniu i substancji smolistych! Zamiast bzdetów w stylu obrazków na paczkach powinni dotować alternatywne palenie żeby jak najwięcej osób przeszło z normalnych papierosów, pomysł zniechęcania do alternatyw akcyzą jest chory
lol Czwartek, 18 Stycznia 2018, 16:15
kolejna reklama IQOSy to nie to sa mo co e papieros tylko kolene smiec z Tobaco impreall takie posty powinny byc usuwane.
observer Czwartek, 19 Kwietnia 2018, 11:46
Znowu akwizytor e-papierosów... Nie rozumiesz człowieku że każda forma inna niż prawdziwe papierosy jest lepsza od normalnych fajek? Piszesz że to nie to samo co e-papierosy... I całe szczęście bo nie wszystkim odpowiadają e-papierosy i teraz mają kolejną alternatywę żeby przejść z normalnych. Przestań trollować
Karl Czwartek, 18 Stycznia 2018, 13:02
Ktoś zaczyna tam myśleć bo wcześniej zwykła hipokryzja - z jednej strony niby troska o zdrowie a z drugiej niszczenie podatkami zdrowszych zamienników. W Anglii to sam rząd promuje przechodzenie na zamienniki bo oczywiste że nie każdy jest w stanie rzucić palenie całkowicie. Brawo KE