„Pacjentów z PiS nie obsługujemy”. Interweniuje NFZ i RPP

17 Stycznia 2018, 13:02

Na jednym z portali społecznościowych zostało opublikowane zdjęcie gabinetu lekarskiego, gdzie na drzwiach została umieszczona kartka z informacją: „W tym gabinecie nie obsługujemy pacjentów z PiS, ponieważ wyposażenie zostało zakupione z dotacji funduszy WOŚP”. Sprawą zajął się NFZ i Rzecznik Praw Pacjenta.

W związku z licznymi doniesieniami pojawiającymi się w portalach społecznościowych dotyczącymi zamieszczenia na drzwiach jednego z lekarskich gabinetów informacji o treści: „W tym gabinecie nie obsługujemy pacjentów z PiS, ponieważ wyposażenie zostało zakupione z dotacji funduszy WOŚP”, Pomorski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia w Gdańsku zwrócił się z żądaniem natychmiastowego wyjaśnienia zaistniałej sytuacji do posiadającej umowę z NFZ spółki Panaceum z Rumi, w której lekarz przyjmujący w ww. gabinecie jest zatrudniony jako lekarz rodzinny.

Przychodnia wyjaśnia sytuację

Po przeprowadzonym postępowaniu wyjaśniającym kierownictwo spółki Panaceum poinformowało pomorski NFZ, że kartka ze ww. treścią nie została umieszczona na drzwiach żadnego z gabinetów przychodni Panaceum. W piśmie skierowanym do pomorskiego NFZ zarząd spółki zapowiedział podjęcie stosownych kroków formalnoprawnych w związku z wyjaśnieniem zaistniałej sytuacji. Pomorski Oddział Wojewódzki NFZ informuje też, że lekarz, o którym mowa prowadzi również indywidualną praktykę lekarską w Gdyni, a niektóre spośród wcześniejszych wpisów na portalach społecznościowych wskazywać mogą, że kartka ze ww. treścią mogła zostać zamieszczona na drzwiach jego prywatnego gabinetu.

Równe traktowanie pacjentów

POW NFZ przypomina również, że do równego traktowania pacjentów zobowiązuje lekarzy między innymi Kodeks Etyki Lekarskiej, który wyraźnie podkreśla, że lekarz ma obowiązek nieść pomoc chorym bez względu m.in. na rasę, religię, narodowość czy poglądy polityczne.

Interweniuje Rzecznik Praw Pacjentów

Również Rzecznik Praw Pacjenta Bartłomiej Chmielowiec wszczął postępowanie w sprawie podejrzenia stosowania przez ww. podmiot leczniczy praktyk naruszających zbiorowe prawa pacjentów do świadczeń zdrowotnych.

W opinii Rzecznika Praw Pacjenta niedopuszczalne jest dyskryminowanie pacjentów, w tym  z uwagi na jakiekolwiek poglądy czy przekonania polityczne. W każdej analogicznej sprawie, Rzecznik Praw Pacjenta będzie podejmował działania wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa.

Lekarz zwolniony

Lekarz, który na drzwiach swego gabinetu miał wywiesić informację, że "nie obsługuje pacjentów z PiS", już nie współpracuje z przychodnią Panaceum w Rumi (Pomorskie). Sprawą zajmuje się też Komisja Etyki Lekarskiej Wojskowej Izby Lekarskiej, do której należy lekarz.

AS

Źródło: NFZ, RPP

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

1 komentarz

jatylkopytam Środa, 17 Stycznia 2018, 19:55
Ciekawe czy taka sama burza zostałaby rozpętana, gdyby ten doktor napisał, że nie obsługuje pacjentów z PO i SLD. A czy opisywani w prasie całkiem niedawno lekarze nie chcący leczyć gejów i pani doktor z Rzeszowa otwarcie deklarująca się jako rasistka również zostali zwolnieni z pracy?