Kłopoty największego szpitala psychiatrycznego w Polsce. Połowa psychiatrów złożyła wypowiedzenia

18 Stycznia 2018, 10:32

Trzydziestu lekarzy ze szpitala w Choroszczy zrezygnowało z pracy. Nie chcą pracować za mniej niż rezydenci. To największy szpital psychiatryczny w Polsce. Dyrekcja apeluje do NFZ o podwyżkę o złotówkę wyceny świadczeń za tzw. punkt.

Trzydziestu lekarzy, którzy złożyli wypowiedzenia, to połowa psychiatrów zatrudnionych w szpitalu. W placówce jest zatrudnionych łącznie 147 lekarzy (razem z lekarzami kontraktowymi i konsultantami). Cały szpital zatrudnia 938 osób.

Część oddziałów do likwidacji?

Dyrektor placówki Tomasz Goździkiewicz mówił na konferencji, że złożenie wypowiedzeń przez 30 lekarzy na dwunastu oddziałach psychiatrycznych oznacza "istotne ograniczenie w przyszłości”, jeżeli sytuacja nie zmieni się (umowy są z trzymiesięcznym okresem wypowiedzenia), albo "likwidację niektórych oddziałów".

Uczeń zarabia więcej niż mistrz

Dyrektor mówił, że rezydent, który przychodzi teraz do szpitala, dostaje 5 tys. 995 zł, a lekarz specjalista z doświadczeniem i wykształceniem, który ma go uczyć - 3 tys. 992 zł brutto pensji zasadniczej. W związku z tym 30 lekarzy złożyło wypowiedzenia umów o pracę. By ratować sytuację i - jak to określono - "utrzymać dotychczasową relację wynagrodzeń lekarzy w stosunku do rezydentów" placówka potrzebuje 2,7 mln zł.

800 pacjentów

Obecnie w szpitalu w Choroszczy przebywa pond 800 pacjentów, z czego ponad 700 to pacjenci na oddziałach psychiatrycznych. 238 z nich to pacjenci na oddziałach sądowych (jest kilka takich ośrodków w Polsce).

Szpital apeluje do podlaskiego NFZ, by podniósł o złotówkę cenę za tzw. punkt w udzielanych świadczeniach medycznych. Obecnie to 10 zł 80 gr. za punkt.

AS

Źródło: PAP, Dziennik.pl

Foto: sppchoroszcz.med.pl

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

2 komentarze

Karo lekarz już nie rezydent Piątek, 19 Stycznia 2018, 20:34
Oczywiście ze to bzdury! Stawki rezydentów sa jawne i podstawowa pensja rezydenta to miedzy 2200-2500 na rękę, w zależności czy jest na specjalizacji deficytowej czy nie.
Dziennikarzy piszący ten artykuł, zasięgnij prawdziwych informacji zanim znów wywolasz fale hejtu wśród społeczeństwa...
obywatel Czwartek, 18 Stycznia 2018, 20:44
Warto byłoby zweryfikować inforamcje podawane przez dyrektora. Nie są one zgodne z tym, co podaje ministerstwo.

http://www.mz.gov.pl/aktualnosci/wynagrodzenia-lekarzy-rezydentow-beda-wyzsze/