W USA powstanie pierwsza firma farmaceutyczna non-profit

18 Stycznia 2018, 11:57

Grupa dużych sieci szpitalnych w USA planuje stworzyć generyczną firmę farmaceutyczną działającą non-profit, której zadaniem będzie zapobiegać brakom leków i ich wysokim cenom.

Przez lata szpitale skarżyły się, że niezbędne leki często są niedostępne albo ich ceny gwałtownie wzrastają z powodu manipulacji na rynku farmaceutycznym. Teraz grupa dużych sieci szpitalnych w Stanach Zjednoczonych planuje wejść na rynek leków. To pierwsza tego typu inicjatywa na taką skalę.

"To strzał w dziesiątkę" - powiedział dr Marc Harrison, dyrektor generalny Intermountain Healthcare, niedochodowego szpitala w Salt Lake City, który stoi na czele grupy. 

Jakich leków brakuje?

Szpitale od dawna doświadczają niedoborów leków takich jak morfina lub napotykają na nagły wzrost cen w przypadku starych, nieopatentowanych produktów, takich jak lek na serce Nitropress. 

Kilka głównych sieci szpitalnych, w tym Ascension, sieć katolicka, która jest największą w kraju szpitalną grupą non-profit, planuje utworzyć nową organizację, która zapewni dostawy szeregu leków generycznych do szpitali. Łącznie do grupy włączono około 300 szpitali. Oczekuje się, że inne placówki wkrótce dołączą do tego przedsięwzięcia.

Firmy farmaceutyczne czekają kłopoty?

Dr Kevin A. Schulman, profesor medycyny w Duke University School of Medicine, który badał ogólny rynek leków i doradza w tym zakresie, powiedział: "Jeśli wszyscy zgodzą się kupić wystarczająco dużo, aby utrzymać tę inicjatywę, to będzie ogromne zagrożenie dla tych, którzy próbują manipulować generycznym rynkiem leków."

Szpitalem które biorą udział w nowej inicjatywie, na razie nie zdradzają szczegółów. Obawiają się, że konkurencja mogłaby szybko obniżyć ceny leków, a następnie znowu szybko je podnieść. Wiadomo, że nowa organizacja skupi się na medykamentach, których najbardziej brakuje w szpitalach i na tych, których ceny wzrosły najbardziej.

Dobra współpraca z FDA

Szefowie nowego przedsiębiorstwa zapowiedzieli, że będą dążyć do zatwierdzenia swoich produktów przez FDA, która zobowiązała się dać pierwszeństwo firmom, które chcą wytwarzać leki generyczne, na które nie ma konkurencji.

 

AS

Źródło: NY Times

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz