Nowoczesna złożyła w Sejmie projekt liberalizujący przepisy aborcyjne

18 Stycznia 2018, 14:57

Nowoczesna złożyła w Sejmie projekt ustawy liberalizującej przepisy aborcyjne. Znalazła się w nim m.in. możliwość przerwania ciąży do 12 tygodnia na prośbę kobiety, edukacja seksualna i zapewnienie szerszego dostępu do antykoncepcji.

Projekt liberalizujący przepisy aborcyjne trafił do Sejmu. To propozycja Nowoczesnej, która po kontrowersyjnym głosowaniu w Sejmie nad dwoma projektami obywatelskimi, zapowiedziała niedawno, że przedstawi własną wersję ustawy.

Projekt dotyczy:

  • rozszerzenia zakresu nauczania oraz wprowadzenia obowiązku odbywania zajęć wiedzy o seksualności człowieka i rodzicielstwie dla uczniów klas 1, 4 i 7 szkół podstawowych oraz klas 2 lub 3 szkół średnich,
  • zapewnienia szerszego dostępu do środków antykoncepcyjnych, a także badań na choroby przenoszone droga płciową,
  • poszerzenia katalogu sytuacji, w których może nastąpić przerwanie ciąży - o żądanie kobiety w ciąży do 12. tygodnia jej trwania - przerwanie ciąży będzie możliwe jedynie wtedy, gdy kobieta po złożeniu żądania na piśmie odbędzie konsultację, której celem będzie uzyskanie informacji dot. skutków przerwania ciąży, a także form pomocy dla kobiet w ciąży.

Projekt został skierowany do zaopiniowania przez sejmowe Biuro Legislacyjne i do Biura Analiz Sejmowych pod względem zgodności z prawem UE.

AS

Źródło: Sejm

Foto: Nowoczesna

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz