UK: zbliża się epidemia odry? Jak sytuacja wygląda w innych krajach?

19 Stycznia 2018, 11:57

Przedstawiciele służby zdrowia w Anglii zachęcają społeczeństwo do upewnienia się, że są na bieżąco ze szczepieniami MMR (odra, świnka, różyczka) po potwierdzeniu znacznego wzrostu zachorowań na odrę w pięciu regionach Wielkiej Brytanii.

Według danych opublikowanych przez Public Health England od 9 stycznia odnotowano 34 potwierdzone przypadki odry w West Yorkshire, 29 w Cheshire i Liverpoolu, 32 w West Midlands, 20 w Surrey i 7 w Greater Manchester. Dane z 19 grudnia 2017 potwierdzają 34  przypadki zachorowań na odrę w West Yorkshire, 28 w Cheshire i Liverpoolu, 22 w West Midlands, 11 w Surrey i cztery potwierdzone przypadki w Greater Manchester.

Klucz to szczepienia

Dzieci i młodzież, które nie otrzymały dwóch dawek szczepionki MMR, są narażone na zarażenie tą wysoce zakaźną chorobą wirusową, która w niektórych przypadkach może prowadzić do poważnych powikłań, takich jak głuchota, zapalenie płuc i ślepota. Dr Mary Ramsay, szef ds. szczepień w UK, powiedziała niedawno, że obecne epidemie w Anglii są powiązane z dużymi epidemiami w Europie.

We wrześniu ubiegłego roku Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uznała, że ​​odra została usunięta w Wielkiej Brytanii po raz pierwszy, ponieważ choroba nie rozprzestrzeniła się w całym kraju w ciągu ostatnich trzech lat.

Ponieważ obecne epidemie są nadal izolowane, brytyjski status kraju, z którego wyeliminowano odrę nadal istnieje.

Odra - zagrożenie dla Europy

W 2014 roku znaczny wzrost zachorowań na odrę miął miejsce w Niemczech i w USA. Problemem jest głównie niewystarczająca liczba osób zaszczepionych w populacji. W styczniu 2017 roku odra zaatakowała z kolei we Włoszech. Obecnie najwięcej zachorowań jest w Rumunii i we Włoszech, ale Polska jest również jednym z krajów w których odra jest coraz poważniejszym problemem. W naszym kraju w 2010 roku zarejestrowano 13 przypadków odry, w 2011-39, w 2012 – 70, w 2013 – 88. W 2014 r. liczba zachorowań wzrosła do 110 osób, a od lutego 2016 do stycznia 2017 było aż 140 zachorowań.

Magdalena Mroczek

Źródło: Pharmatimes

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

1 komentarz

Godia Sobota, 20 Stycznia 2018, 9:31
Polecam picie herbaty konopnej z malina i liścmi lipy Picie herbaty konopnej powoduje pozytywne skutki dla naszego układu nerwowego, pomaga się zrelaksować, wyciszyć i zasnąć. Ponadto jest pomocna przy migrenach, wykazuje działanie obniżające ciśnienie, regulujące poziom cukru we krwi, obniżające cholesterol. Herbata konopna wywiera imponujący wpływ na nasz organizm wzmacniając i chroniąc nasz układ immunologiczny. picie poleca się osobom dotkniętym takimi schorzeniami, jak cukrzyca, otyłość, zła przemiana materii, podwyższony poziom cholesterolu, schorzenia przewodu pokarmowego, pękające naczynka krwionośne, schorzenia układu moczowego, problemy dermatologiczne, nadciśnienie, obrzęki rąk i nóg, problemy z mikrokrążeniem i z miażdżycą a także osobom przeciążonym pracą umysłową i uczącym się. Herbatkę kupic można na konopiafarmacja.pl lub w Poznaniu na ul. Ratajczaka 33