Jedno badanie krwi wykryje osiem częstych nowotworów

22 Stycznia 2018, 10:21 DNA

Zespół naukowców z Johns Hopkins University przetestował metodę, która wykrywa osiem powszechnych postaci nowotworów. Test pomoże też zidentyfikować z jakiej tkanki one pochodzą.

Metoda ta opiera się na fakcie, że guzy uwalniają małe ilości ich zmutowanego DNA i białek do krwioobiegu. Test CancerSEEK szuka mutacji w 16 genach, które regularnie pojawiają się w raku i ośmiu białek, które są często uwalniane.Test został przetestowany na 1 005 pacjentach z nowotworami w jajniku, wątrobie, żołądku, trzustce, przełyku, okrężnicy, płucach lub piersiach, które jeszcze nie rozprzestrzeniły się na inne tkanki. Test wykrył 70 proc. nowotworów.

 

Duże nadzieje, wczesne wykrywanie

Dr Cristian Tomasetti ze Szkoły Medycznej Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa powiedział BBC: "Ta dziedzina wczesnego wykrywania ma kluczowe znaczenie. Myślę, że może to mieć olbrzymi wpływ na śmiertelność z powodu raka". Im wcześniej wykryty zostanie rak, tym większa szansa na jego wyleczenie.

Pięć z ośmiu zbadanych nowotworów nie ma programów badań przesiewowych w celu wczesnego wykrycia. W niektórych przypadkach test dostarczył również informacji o tkance pochodzenia nowotworu.

CancerSEEK jest obecnie testowany u osób, u których nie zdiagnozowano raka, co będzie prawdziwym testem jego przydatności. Celem jest, aby używając go raz do roku móc wykryć nowotwór.

 

Przydatność i redukcja kosztów

Prof. Richard Marais, z Cancer Research UK, powiedział, że potrzeba czasu, aby udowodnić, że test działa jako wczesna diagnoza dla raka - co najmniej 5-6 lat.

"Wykrywanie raka wcześnie, zanim rozprzestrzeni się choroba, jest jednym z najpotężniejszych sposobów na poprawę przeżycia", dodał. Naukowcy, są zdania, że należy koniecznie przeprowadzić dalsze badania, we wczesnych stadiach nowotworów test wykrywał jedynie 40 proc. nowotworów.

Test CancerSEEKto kosztuje mniej niż $500 (£360) na pacjenta, co - jak donosi BBC - oznacza koszt podobny do wykonania kolonoskopii.

Magdalena Mroczek

Źródło http://www.bbc.com/news/health-42736764

 

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

1 komentarz

Gość qq Poniedziałek, 22 Stycznia 2018, 17:22
Moja mama ma raka nerki z przezutami...lekarze nie chca Jej leczyc..zaczelysmy same leczenie ekstraktami konopnymi CBD +CBDA 6% kupionymi na konopiafarmacja pl ...czekamy na efekty...na pewno poprawil sie Jej apetyt...na pewno jest silniejsza i bardziej chetna do zycia...takiej checi Jej bardzo brakowalo...na pewno Ja nic nie boli...czasem jakies delikatne kolki ktore same ustepuja....Wierze w te ekstrakty