Analiza: w jakie nowe leki opłaca się inwestować koncernom?

24 Stycznia 2018, 10:39 Leki

Analitycy firmy Leerink Partners twierdzą, że walka o klienta dla gigantów farmaceutycznych ogranicza się głównie do kilku obszarów terapeutycznych, w tym do onkologii i chorób rzadkich.

Analityk Seamus Fernandez i jego zespół przeanalizowali pięcioletnie dane na temat cen katalogowych i szacowanej sprzedaży dla ponad 160 leków od 22 producentów. Jakie wyciągneli wnioski?

Inwestycja w nowe obszary

Firmy farmaceutyczne w ostatnich latach w dużym stopniu zmaksymalizowały swoje zyski w takich obszarach jak insuliny, produkty na astmę/przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POChP) i wirus zapalenie wątroby typu C (WZW C) - podsumował Fernandez. Jeśli chodzi o ceny produktów, to przyszłościowa jest onkologia i choroby rzadkie.

Porównując produkty 2016 w dużych firmach farmaceutycznych z ich prognozami na 2022 r., Fernandez napisał, że AstraZeneca prawdopodobnie zwiększy swoje wpływy w onkologii i wycofa się z leków stosowanych w chorobach układu krążenia i na astmę. Merck będzie koncentrował się bardziej na immunoonkologii, a Sanofi zwiększa nacisk na leczenie chorób rzadkich, wycofując się powoli z leków na cukrzycę, gdzie konkurencja jest silna.

Polecamy także: Sanofi bliskie przejęcia producenta leków na hemofilię

Pacjenci chcą niskich cen

Badanie dynamiki cen na dużą skalę odbywa się, ponieważ  branża podąża naprzód, pomimo oporu ze strony płatników, krytyki ze strony opinii publicznej i Kongresu, w tym sondowania cen leków na stwardnienie rozsiane, co miało miejsce w zeszłym roku. Nie wprowadzono jednak do tej pory żadnych konkretnych przepisów dotyczących cen leków.

Tymczasem, w odpowiedzi na presję, kilka firm farmaceutycznych opublikowało "raporty przejrzystości" dotyczące wielkości rabatów dla płatników, które mają duży wpływ na ceny katalogowe. W 2016 roku Merck przyznał, że średnio obniżył o 40 proc. ceny leków, a Eli Lilly 50 proc. Obecnie ceny leków coraz częściej kształtowane są w oparciu o zapotrzebowanie pacjentów i wzrost wartości systemu opieki zdrowotnej. Część firm ma też w planach rozłożenie płatności za leki na raty.

Magdalena Mroczek

Źródło: https://www.fiercepharma.com/pharma/as-payers-continue-their-assault-pricing-pharma-will-adapt-analyst

Na temat polskiego rynku leków więcej informacji znajdziesz tutaj:

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz