Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi wstrzymuje urlopy lekarzom

24 Stycznia 2018, 11:05 szpital

Dyrekcja Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi wstrzymała urlopy wypoczynkowe lekarzy, wyjazdy na konferencje, szkolenia i zjazdy. Wszystko za sprawą braków kadrowych związanych z wypowiedzeniami klauzul opt-out - poinformował www.dzienniklodzki.pl.

Zarządzeniem dyrektora szpitala zostały wstrzymane do odwołania urlopy wypoczynkowe lekarzy, także te już udzielone.

Lekarze mają też zakaz wyjazdów na konferencje, szkolenia i zjazdy. Dyrektor Instytutu prof. Maciej Banach wyjaśnia w swoim zarządzeniu, że ma to "związek z mogącym wystąpić brakiem zapewnienia obsady dyżurowej".

Łódzki szpital od początku wypowiadania opt-outów informował, że może mieć poważne problemy. Dyrektor placówki rozmawiał o tym wielokrotnie z nowym ministrem zdrowia, o czym informowaliśmy tutaj: Pediatria w tarapatach. Powiaty alarmują, minister zna sprawę

Wśród szpitali w szczególnie trudnej sytuacji kadrowej są właśnie placówki akademickie i instytuty. Z kolei w szpitalach powiatowych problem jest z pediatrią i interną. Lekarzy tych specjalizacji brakuje, ponadto część decyduje się na przejście do pracy w POZ, gdzie zdarza się, że stawki są lepsze niż w szpitalach, a praca nie wymaga dyżurowania. 

Nie wszędzie tak źle

O sytuacji w ochronie zdrowia i swoich planach dziś w Sejmie będzie mówił nowy minister Łukasz Szumowski. Zdaniem lekarzy klauzule opt-out wypowiedziało ok. 5 tys. osób. Poprosiliśmy resort zdrowia o najnowsze statystyki jakie dostaje z urzędów wojewódzkich. 

Według raportu zbiorczego z 23 stycznia 2018 r. wypowiedzenia tzw. klauzuli opt-out złożyło 2108 lekarzy rezydentów oraz 1852 innych lekarzy. Ogółem w Polsce jest ok. 16 tys. lekarzy rezydentów i 135 533 lekarzy wykonujących zawód - przypomina resort. 

Część szpitali nie planuje podejmować na razie tak radykalnych decyzji jak zamykanie oddziałów czy wstrzymywanie urlopów. Zobacz Czy ferie pogorszą sytuację w szpitalach? Co z urlopami lekarzy?

Gdzie jest najgorzej?

Najwięcej wypowiedzeń klauzuli opt-out jest w województwie dolnośląskim - informuje ministerstwo. 

AK

Polecamy także:

Kłopoty największego szpitala psychiatrycznego w Polsce. Połowa psychiatrów złożyła wypowiedzenia

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz