O co posłowie spytają dziś ministra? B. Arłukowicz, M. Ruciński, B. Małecka-Libera

24 Stycznia 2018, 11:43

Zaplanowane na dzisiaj posiedzenie sejmowej Komisji Zdrowia z udziałem Łukasza Szumowskiego, to pierwsze spotkanie komisji z nowym szefem resortu. Czego posłowie oczekują od nowego ministra? Zapytaliśmy opozycję.

- Głównym tematem dzisiejszej komisji zdrowia będzie z pewnością temat protestu lekarzy, a co za tym idzie problemy szpitali z zamykanymi oddziałami i kłopoty z odpowiednią opieką nad pacjentem – mówi dla PolitykaZdrowotna.com Bartosz Arłukowicz, szef sejmowej Komisji Zdrowia, były minister zdrowia.

Zapytam o kierunki działań ministra Szumowskiego

- Będziemy chcieli dowiedzieć się, dlaczego kolejne spotkanie z rezydentami jest zaplanowane dopiero na początek lutego. Z pewnością będzie dzisiaj wielu gości, którzy będą chcieli dowiedzieć się jakie są plany nowego kierownictwa ministerstwa zdrowia odnośnie sieci szpitali, projektu "Apteka dla Aptekarza", dostępu do in vitro i antykoncepcji awaryjnej oraz zwiększenia liczby personelu medycznego w polskich szpitalach. To tylko kilka przykładów tematów, o których warto porozmawiać, by poznać kierunek działań ministra Szumowskiego – wymienia Arłukowicz.

B. Małecka-Libera: zaproszenie nowego ministra na obrady komisji to tradycja

Zaproszenie na obrady komisji ministra zdrowia, który dopiero rozpoczął pracę na swoim stanowisku, należy do tradycji. Na pewno będę chciała usłyszeć, jaką minister Szumowski ma strategię, co będzie jego priorytetem – mówi Beata Małecka-Libera, wiceprzewodnicząca Komisji. – Ze spraw bieżących, na pewno jedną z najważniejszych jest problem protestu rezydentów. Komisja też z pewnością będzie miała wiele pytań szczegółowych związanych z oczekującymi i procedowanymi ustawami, np. o ratownictwie medycznym – dodaje wiceprzewodnicząca.

M. Ruciński: szkielet ustaw zdrowotnych powinien być nietykalny

- Chciałbym się dowiedzieć, jakie jest clue problemów nowego ministra zdrowia, a przede wszystkim, jak zamierza rozwiązać problemy kadrowe w służbie zdrowia. Niepokój także budzi sytuacja protestu rezydentów – oczekuje odpowiedzi Marek Ruciński, wiceprzewodniczący Komisji. – Kolejne to problemy związane z zatrudnianiem i wiekiem pielęgniarek i położnych. Wiele problemów, które są w służbie zdrowia, to zbyt częste zmiany zasadnicze, ja radziłbym, aby wprowadzono, nawet ustawowo, dwudziestoletni zakaz grzebania w ustawie o ochronie zdrowie. Dzięki ciągłym zmianom w jakimkolwiek zawodzie medycznym jest dzisiaj bałagan, dlatego właśnie uważam, że szkielet ustaw powinien być nietykalny. Następna sprawa, to jak minister Szumowski widzi dalsze finansowanie ochrony zdrowia, także czy zakłada wprowadzenie konkurencyjności dla NFZ, bo uważam, że musi być złamany monopol płatnika. I na koniec, czy minister widzi możliwość dobrowolnego współpłacenia przez pacjentów – dodaje Ruciński.

Janusz Maciejowski

Foto: Sejm/P.Kula 

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

1 komentarz

NAX Środa, 24 Stycznia 2018, 12:41
NAD PLATNIKIEM ZUPELNIE NIE PANUJA- TEN ROZDZIELA DODATKOWA KASE NA PRAWO I LEWO BEZ PROCEDUR