W 2017 r. w Polsce wyprodukowano leków za ponad 13 mld zł (GUS)

24 Stycznia 2018, 13:02 leki

GUS podał dane o produkcji ważniejszych wyrobów przemysłowych w Polsce w 2017 r. Dotyczą one także branży farmaceutycznej: produkcji leków i substancji. 

Jeżeli chodzi o produkcję podstawowych substancji farmaceutycznych, to w ciągu całego 2017 r. miała ona wartość 320 mln zł, z czego 27,9 mln zł w grudniu. 
Z kolei wartość wyprodukowanych leków i pozostałych wyrobów farmaceutycznych przez przedsiębiorców w Polsce GUS wyliczył na 13,04 mld zł. Z tego w grudniu wyniosła 1,21 mld zł. 
Dane dotyczą firm zatrudniających 50 osób i więcej. 

Dynamiczny wzrost rok do roku

Przyrównując rok 2017 do 2016 r. widać wyraźny wzrost odnotowany przez przedsiębiorstwa farmaceutyczne. W zakresie podstawowych substancji farmaceutycznych wartość produkcji wzrosła o 10,3 proc. rok do roku. Z kolej w kategorii leki i pozostałe wyroby farmaceutyczne wzrost ten wyniósł 7,5 proc., ale dotyczy o wiele większych wartości. 

Rządowe wsparcie

Premier Mateusz Morawiecki zapowiadał, że będzie wspierać rozwój przemysłu farmaceutycznego w kraju. Na razie jednak brak w tej sprawie konkretów. Jednym z pomysłów był rozwojowy tryb refundacyjny (RTR), opracowany w resorcie zdrowia, ale od wielu miesięcy utknął na etapie dyskusji między resortami.

Tymczasem jak wskazują inne dane GUS, branża farmaceutyczna w zakresie innowacji dostaje mniejszą pomoc publiczną niż... tytoniowa, uwzględniając ile z firm innowacyjnych dostało wsparcie.
Polecamy tekst na ten temat: GUS: firmy farmaceutyczne przodują w innowacjach, ale rząd rzadko je wspiera

Źródło: GUS: Produkcja ważniejszych wyrobów przemysłowych w grudniu 2017 roku

Aleksandra Kurowska 

Polecamy także:

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz