Pielęgniarki: Strategia do pilnego wdrożenia. Sytuacja jest dramatyczna

29 Stycznia 2018, 9:55

W miniony piątek odbyło się trójstronne spotkanie robocze, którego tematem przewodnim była „Strategia na rzecz rozwoju Pielęgniarstwa i Położnictwa w Polsce”. W spotkaniu z przedstawicielami środowiska pielęgniarek i położnych uczestniczył minister zdrowia Łukasz Szumowski. Co ustalono?

Jak informuje Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych oraz Naczelna Izba Pielęgniarek i Położnych, w czasie spotkania ustalono, że dokument Strategia na rzecz rozwoju pielęgniarstwa i położnictwa wymaga natychmiastowego wdrożenia.

Poruszono też najbardziej palące kwestie merytoryczne, którymi należy zająć się w pierwszej kolejności, są to m.in.:

• Określenie właściwej liczby oraz kwalifikacji zawodowych pielęgniarek i położnych w poszczególnych zakresach świadczeń gwarantowanych – „rozporządzenia koszykowe”
• Kwestie płac – m.in. w kwestii zablokowania mechanizmów pozwalającego wykorzystywania środków z dodatku 4x400zł do regulowania płacy minimalnej przez podmioty lecznicze
• Warunki pracy – m.in. jednoosobowe dyżury w oddziałach szpitalnych
• System kształcenia – zachęty do wchodzenia i pozostania w zawodzie – w tym zwiększenie liczby uczelni oferujących studia w zakresie pielęgniarstwa i położnictwa oraz wypracowanie mechanizmów skłaniających absolwentów do wejścia do systemu i pozostania w kraju.

MZ: Problemy w pielęgniarstwie najbardziej palącym problemem

Minister Łukasz Szumowski podkreślił, że sytuacja w polskim pielęgniarstwie i położnictwie to obecnie najbardziej paląca kwestia w polskiej ochronie zdrowia. Prace muszą znacząco przyspieszyć, w niektórych obszarach efekty powinny być widoczne jeszcze w tym roku, jak chociażby w zakresie zabezpieczenia pacjenta przez kadrę pielęgniarską i położniczą oraz konkretnych rozwiązań, które umożliwią zwiększenie liczby szkół wyższych, które będą kształcić w zawodzie, co zwiększy dostępność na terenie poszczególnych województw. Dodatkowo powinny pojawić się konkretne propozycje skłaniające absolwentów do podjęcia pracy w zawodzie natychmiast po zakończeniu kształcenia.

Będą konkretne rozwiązania

OZZPiP oraz NRPiP podkreślają, że obecna sytuacja w polskim pielęgniarstwie i położnictwie jest dramatyczna. Liczba pielęgniarek przypadających na 1000 pacjentów jest u nas najniższa wśród krajów Unii Europejskiej, a średnia wieku pielęgniarek w Polsce to 51 lat. Jedynie natychmiastowe działania ze strony Ministerstwa Zdrowia przy wsparciu merytorycznym środowiska opierające się o realizację dokumentu Strategii jest gwarantem bezpieczeństwa zdrowotnego polskiego społeczeństwa oraz dobrych warunków pracy i płacy w zawodach pielęgniarki i położnej. Efektem kolejnych spotkań Ministerstwa Zdrowia ze środowiskiem będą już konkretne rozwiązania legislacyjne.

AS

Źródło: OZZPiP

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

1 komentarz

Ala Mgr Pielegniarstwa Sobota, 10 Marca 2018, 14:28
Spotkania spotkania dalej nic żadnych działań bo ze spotkan grzecznosciowych zazwyczaj nie ma konkretow .Wszyscy w naszym kraju lekceważa ten zawód począwszy od pacjentów a konczac na decydentach .Ale musimy pamiętać ,że każdy kiedyś może być z tej drugiej strony i żąda profesjonalizmu ,bezpieczeństwa ,a nie byle jakosci minimalizmu .Ale jak sprotac tym wyzwaniom jesli nie ma adekwatnego zatrudnienia i wszystkie obowiązki należą do pilegniarek ,.Ale trudno się dziwić praca trudna wymagajaca wiedzy ,bardzo obciążająca a tak nisko opłacana .W szpitalu rozwarstwienie jedni żądają 150 zl za godz a drugim proponuje się 2000 zl za caly miesiąc ciężkiej pracy .Owe 150 zl dodam otrzymują kosztem białego personelu ,a innym figa z makiem .Jak moze dobrze funkjonowac oddzial z 2 piel na dyżurze i 40 ciezko chorymi ludźmi czy tak powinna
wyglądać w 21 wieku opieka ,czy jest możliwa ?.Społeczeństwo ma prawo domagać się od rządzących nie tylko opekii lekarskiej bo to oczywiste ,ale dobrej oprartej na profesjonalizmie empatii i rzetelnosci dobrze oplacanej . opiece pielegniarskiej .Tak zresztą jest na świecie ,ten zawód jest bardzo ceniony i postrzegany jako bardzo szlachetny. I dobrze oplacany .W naszym kraju pielęgniarka powinna zyc z powolania tego zdania byla osoba która chyba sama nie żyje z powolania.