UK: Dziesiątki milionów leków na receptę na czarnym rynku

30 Stycznia 2018, 14:12

Gangi przestępcze przemyciły dziesiątki milionów leków na receptę z chronionego łańcucha dostaw w Wielkiej Brytanii, odkryli dziennikarze BBC File on 4.

W ciągu trzech lat oszuści przekupili farmaceutów i hurtowników leków, uzyskując dostęp do prawie 160 milionów tabletek o wartości blisko 200 milionów funtów. Tymczasem nadużywanie leków jest w Wielkiej Brytanii poważnym problemem.

Aresztowano 41 osób

W niektórych przypadkach przestępcy używali fałszywych dokumentów, ale w innych do farmaceutów zwrócono się bezpośrednio i proponowano płatność na zamówienie i dostarczenie leków.

Dochodzenie przeprowadzone przez brytyjską Agencję Regulacyjną ds. Leków i Produktów Medycznych (MHRA) doprowadziło do 41 aresztowań, w tym pięciu farmaceutów.

Mówi się, że prowadzone są dalsze dochodzenia związane ze zorganizowanymi grupami przestępczymi w Szkocji, Irlandii Północnej i Republice Irlandii.

Olbrzymie kwoty

Tylko trzy strony internetowe, przez które oszuści handlowali lekami odnotowały sprzedaż na kwotę 55 milionów funtów w okresie 12-15 miesięcy. Jedna z witryn internetowych sprzedawała 15 tys. paczek leku Zopiclone dziennie, co wskazuje dzienny zysk netto w wysokości 505 550 funtów. Agencja twierdzi, że odzyskała więcej niż dwa miliony tabletek podczas jednego nalotu.

AS

Źródło: BBC

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz