Krajewski o expose: Nie odebrałem zapowiedzi premier jako "zamachu" na POZ

20 Listopada 2015, 9:18

Wbrew niektórym komentarzom, jakie pojawiły się tuż po expose premier Beaty Szydło, nie odebrałem jej zapowiedzi wyraźnego oddzielenia publicznej od prywatnej służby zdrowia jako „zamachu” na podstawową opiekę zdrowotną – napisał w komentarzu po expose premier Beaty Szydło Jacek Krajewski Prezes Porozumienia Zielonogórskiego. Takie obawy m.in. wyrazili wczoraj Pracodawcy RP.

W komentarzu Jacka Krajewskiego czytamy: –  POZ niemal w całości opiera się na własności prywatnej, ale przecież działa w przeważającej większości za pieniądze publiczne, na podstawie umów z NFZ. Taki system się sprawdził i nie sądzę, żeby ktoś rozsądny – a za taką mam panią premier – próbował go zmieniać, poprzez np. przywracanie publicznych przychodni. POZ jest najlepiej ocenianym elementem polskiego systemu ochrony zdrowia. Jeśli ostatnio staje się niewydolna, to nie z powodu formy własności, tylko coraz większego obciążania biurokratycznymi obowiązkami.

W moim odczuciu w expose wskazano kierunki koniecznych zmian, ale w tych dziedzinach, które tego wymagają. Deklarację o rozdzieleniu sfery publicznej od prywatnej odczytuję w kontekście leczenia szpitalnego i specjalistycznego, gdzie istotnie pacjentom potrzebna jest jasność, na jakich zasadach korzystają ze świadczeń. Ze słów pani premier wynika, że rząd zamierza wprowadzić w tę sferę większą transparentność, a nie że podmioty prywatne będą traktowane gorzej niż publiczne.

Jacek Krajewski docenia także część expose, w której premier Szydło mówiła o roli lekarzy, pielęgniarek, ratowników medycznych oraz innych pracowników służby zdrowia:  –  Jako zapowiedź zmian w dobrym kierunku odebrałem deklarację pani premier o docenieniu roli lekarzy, pielęgniarek i przedstawicieli innych zawodów medycznych. Te słowa dają nadzieję, że szefowa rządu ma świadomość problemów w tej grupie zawodowej i podejmie konieczne działania, m.in. na rzecz zwiększenia liczby pracowników służby zdrowia. Jest nas katastrofalnie mało, a sytuację mogą zmienić tylko przemyślane rozwiązania ze strony rządu – stwierdził.

AG

Źródło: federacjapz.pl

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz