Trump chce legalizacji eksperymentalnych terapii dla ciężko chorych

31 Stycznia 2018, 10:29 Donald Trump

Prezydent Donald Trump podczas wczorajszego wystąpienia zaapelował do Kongresu o poparcia tzw. „prawa do próby”, czyli umożliwienia terminalnie chorym pacjentom skorzystania z eksperymentalnych terapii.

"Pacjenci w stanie terminalnym powinni mieć dostęp do eksperymentalnych terapii, które mogłyby potencjalnie uratować ich życie" - powiedział Donald Trump. "Nadszedł czas, aby Kongres dał tym Amerykanom "prawo do próby " – dodał prezydent USA.

Eksperymentalna terapia tak, ale...

Tzw. "Prawo do próby" pozwala nieuleczalnie chorym pacjentom zażądać dostępu do eksperymentalnych leków, które przeszły pierwszą fazę procesu zatwierdzania przez Agencję Żywności i Leków (FDA).

Pozwoliłoby to pacjentom, u których stwierdzono ostatnie stadium choroby na stosowanie niezatwierdzonych leków, pod warunkiem, że były one testowane na ludziach i są w trakcie badań klinicznych. Wcześniej pacjenci musieliby jednak wypróbować wszelkie inne opcje leczenia. W sierpniu amerykański Senat przyjął projekt ustawy jednogłośnie.

Jak dotąd „prawo do próby” zostało wprowadzone w 38 stanach w USA. Zwolennicy tego rozwiązania chcą jednak wprowadzenia tych przepisów ustawodawstwem federalnym.

 

AS

Źródło: FOX News

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz