Wskaźniki 5-letnich przeżyć w górę, ale wciąż gonimy Europę

02 Lutego 2018, 11:12

Tuż przed Światowym Dniem Walki z Rakiem w prestiżowym czasopiśmie medycznym "Lancet" ukazał się artykuł przedstawiający wskaźnik 5-letnich przeżyć w 71 krajach na świecie. W badaniach uwzględniono dane o ponad 37 mln pacjentów zgłoszonych przez 322 rejestry. Jak wygląda sytuacja w Polsce?

Wśród dwudziestu rejestrów europejskich obejmujących populację całego kraju znajduje się też polski Krajowy Rejestr Nowotworów. 

- Jesteśmy bardzo dumni, że udało nam się dołączyć do tak znamienitego zespołu badawczego, jakim jest Concord-3. publikacja polskich danych w prestiżowym czasopiśmie medycznym "Lancet" świadczy o jakości naszych danych. To była praca wszystkich zespołów tworzących Krajowy Rejestr Nowotworów - podkreśla dr Joanna Didkowska, kierownik KRN.

Statystyki dla Polski

Wskaźnik pięcioletnich przeżyć netto pozwala na międzynarodowe porównania, ponieważ uwzględnia geograficzne różnice umieralności, które znacznie różnią się w zależności od regionu (ryzyko zgonu dorosłych z powodu wszystkich przyczyn, nie tylko nowotworowych, różni się na świecie 6-krotnie, u dzieci ponad 100-krotnie).

W Polsce w przypadku większości lokalizacji pomiędzy pierwszym (2000-2004), a ostatnim analizowanym okresem (2010-2014) nastąpiła poprawa wskaźników przeżyć netto. Szczególnie spektakularny wzrost odnotowany został w Polsce u dzieci - wskaźnik pięcioletnich przeżyć wzrósł o 7 punktów procentowych w przypadku białaczki limfatycznej i o 11 punktów procentowych w przypadku chłoniaka nie-Hodkina. Wśród dorosłych największy wzrost wskaźnika przeżyć netto odnotowano w raku gruczołu krokowego (o 10 pp), czerniaku (o 6 pp), a także w przypadku białaczki limfatycznej (o 12 pp) i białaczki szpikowej (o 9 pp).

Wskaźnik pięcioletnich przeżyć netto w Polsce nadal odbiega o około 5-10 punktów procentowych w zależności od lokalizacji, od obserwowanych w innych krajach europejskich.

Minister zdrowia dofinansuje onkologię

Konieczność wzmocnienia polskiej onkologii widzi także nowy minister zdrowia Łukasz Szumowski. Wśród planów, które ma Ministerstwo Zdrowia na najbliższy czas jest m.in. rewizja wycen procedur onkologicznych. Jak podkreślił minister, nie powinny być one deficytowe. 

- Jednym z warunków dobrego rozwoju onkologii jest dobre finansowanie. Na pewno będzie większe - mówił dziś minister zdrowia Łukasz Szumowski podczas konferencji organizowanej przez warszawskie Centrum Onkologii z okazji Światowego Dnia Walki z Rakiem. - Trzeba dofinansować te dziedziny, gdzie Polacy umierają najczęściej. Wdrażamy takie rozwiązania, które pozwolą tę umieralność zmniejszyć. Na przykład nie ma obowiązkowych badań profilaktycznych w kierunku onkologii. Chcielibyśmy te działania wesprzeć - mówił minister. 

 

Polecamy także:

AS

 

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz