Badanie: 85 proc. Polaków przeciwnych zaostrzeniu prawa aborcyjnego

05 Lutego 2018, 9:19

85 proc. dorosłych Polaków jest przeciwnych zaostrzeniu prawa aborcyjnego, w tym 44 proc. jest za pozostawieniem obecnego prawa, a 41 proc. jest za jego liberalizacją. Jedynie 15 proc. badanych jest za zakazem aborcji. Prawie co trzeci Polak (31 proc.) zna osobiście kogoś, kto dokonał aborcji. Ponadto, większość (53 proc.) twierdzi, że rząd Zjednoczonej Prawicy narzuca Polakom swój światopogląd oraz ingeruje w wolność sumienia i wyznania – tak wynika z badania przeprowadzonego dla serwisu ciekaweliczby.pl na panelu Ariadna.

Najwięcej zwolenników nieingerowania w obecne prawo aborcyjne jest wśród sympatyków Platformy Obywatelskiej (50 proc.) oraz Prawa i Sprawiedliwości (47 proc.).

Z kolei za liberalizacją prawa, czyli zwiększeniem możliwości przeprowadzenia aborcji, opowiada się najwięcej zwolenników Nowoczesnej (47 proc.), następnie PO (40 proc.), ale również 35 proc. zwolenników PiS.

Najwięcej zwolenników zaostrzenia przepisów aborcyjnych jest wśród zwolenników Kukiz’15 (32 proc.).  

Uzyskane wyniki dowodzą, że nawet w elektoracie Prawa i Sprawiedliwości ideologiczne zapędy skrajnie prawicowego skrzydła tej partii nie mają zbytniego poparcia” - komentuje dr Tomasz Baran z Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego.

Wyniki badania pokazały również, że dokonywanie aborcji nie jest zjawiskiem obcym polskiemu społeczeństwu i prawie co trzeci Polak (31 proc.) zna osobiście kogoś, kto jej dokonał.

Z przeprowadzonego badania wynika, że ponad połowa Polaków (53 proc.) uważa, że rząd Zjednoczonej Prawicy narzuca Polakom swój światopogląd oraz ingeruje w wolność sumienia i wyznania. Zaledwie 17 proc. jest przeciwnego zdania, a 30 proc. nie jest w stanie odnieść się do tej kwestii.

Rząd nie powinien się mieszać

Najwięcej osób przekonanych o ingerencji rządu w wolność sumienia i wyznania oraz narzucaniu swojego światopoglądu jest wśród sympatyków Platformy Obywatelskiej (72 proc.) oraz Nowoczesnej (66 proc.), ale nie brakuje ich też wśród zwolenników Kukiz’15 (54 proc.), a nawet PiS (34 proc.).

W Polsce mamy sytuację, w której mniejszość próbuje narzucić większości swoje zdanie. Pomimo że zdecydowana większość Polaków jest przeciwna zaostrzeniu prawa aborcyjnego to nie przeszkadza to radykalnej grupie osób, która jest za zaostrzeniem tego prawa, skutecznie przebijać się ze swoim przekazem w mediach i kształtować debatę publiczną" - mówi Alicja Defratyka, autorka projektu ciekaweliczby.pl

Nota metodologiczna: Badanie przeprowadzone dla Ciekawe Liczby na panelu Ariadna w dniach 26-29 stycznia 2018 roku. Próba ogólnopolska osób od 18 lat wzwyż (N=1077). Kwoty dobrane wg reprezentacji w populacji dla płci, wieku, wykształcenia i wielkości miejscowości zamieszkania. Metoda: CAWI

Co dalej w sprawie aborcji?

W styczniu Sejm skierował do dalszych prac w Komisji projekt zaostrzający obowiązujące dziś przepisy, m.in. wprowadzający zakaz tzw. aborcji eugenicznej, czyli usuwania ciąży w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego uszkodzenia płodu. W pierwszym czytaniu odrzucony został natomiast obywatelski projekt komitetu "Ratujmy Kobiety", liberalizujący obecne przepisy. Wywołało to spore kontrowersje, tym bardziej, że projekt łagodzący dzisiejsze regulacje przepadł kilkoma głosami opozycji. Wkrótce potem do Sejmu trafił projekt Nowoczesnej, w której dopuszcza się możliwość tzw. aborcji na życzenie. 

AS

Źródło: mat/pras

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz