Coraz więcej przeciwników obowiązkowych e-zwolnień

06 Lutego 2018, 12:53

Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej zaapelowało do Ministra Zdrowia oraz Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej o niewprowadzanie obowiązku wystawiania zwolnień lekarskich (e-ZLA) jedynie w formie elektronicznej. To już kolejny głos płynący ze środowiska lekarskiego w tej sprawie. 

Wcześniej o niewprowadzanie obowiązkowych e-zwolnień zaapelowali lekarze rodzinni z Federacji Porozumienie Zielonogórskie i Porozumienie Pracodawców w Ochronie Zdrowia. Teraz w tej samej sprawie do Ministerstwa Zdrowia zwrócił się samorząd lekarski. Czym lekarze argumentują swój apel?

E-zwolnienia obowiązkowe od 1 lipca

Zgodnie z przepisami ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, po 1 lipca 2018 r. zwolnienia lekarskie mają być wystawiane wyłącznie w formie elektronicznej. Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej przypomina, że samorząd lekarski zgłosił szereg zastrzeżeń do przedmiotowej regulacji, m.in. biorąc pod uwagę trudności w korzystaniu z tego systemu przez lekarzy w wieku emerytalnym, w wystawianiu e-zwolnień na obszarach, w których brak jest dostępu do internetu, czy też w zakresie wystawiania e-zwolnień w czasie wizyt w domu pacjenta. Ponadto, jak wskazuje samorząd, problemy z wystawianiem e-ZLA mogą się pojawić w przypadku awarii sieci.

Lekarze chcą mieć wybór

Wprowadzone wskutek bardzo niewielkiego wykorzystania pierwotnej wersji systemu e-ZLA ułatwienia w jego używaniu w żaden sposób nie mogą uzasadniać likwidacji tradycyjnej formy wystawiania zwolnień po 1 lipca 2018 r. – uważa samorząd lekarski. Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej apeluje, aby obie formy wystawiania zwolnień lekarskich funkcjonowały równolegle.

 

AS

Źródło: NIL

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz