Ministerstwo Zdrowia dofinansuje onkologię?

07 Lutego 2018, 9:44

"Jestem świadom, że onkologia w wielu obszarach jest niedofinansowana. A żeby zapewnić stabilność leczenia, finansowanie musi być zagwarantowane na takim poziomie, żeby szpital nie był stratny, to znaczy, żeby nie musiał dokładać pieniędzy do leczenia" - powiedział w wywiadzie dla Dziennika Gazety Prawnej minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Dodał jednak, że w pierwszej kolejności trzeba przeanalizować realne koszty leczenia, a potem zastanowić się nad ewentualną zmianą wycen. Temat wycen interesuje również sejmową Komisję Zdrowia. Dziś posłowie mają rozpatrzyć informację na temat przyjętej metodologii oraz postępie prac nad taryfikacją świadczeń medycznych. Informację przedstawią: Minister Zdrowia oraz Prezes Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji.

Obowiązkowa profilaktyka?

Jak zaznaczył w wywiadzie dla Dziennika Gazety Prawnej minister zdrowia Łukasz Szumowski, priorytetem dla MZ są choroby, na które Polacy umierają najczęściej. Jeśli trzeba będzie dofinansować ich leczenie, to resort zdrowia ma zamiar to zrobić. MZ chce także położyć większy nacisk na skuteczną profilaktykę. - Badania medycyny pracy są obowiązkowe, na podobnej zasadzie można by wypracować standardy badań profilaktycznych. I to nie tylko dotyczących raka, choć pewnie głównie. Trzeba się zastanowić, jak zachęcić pacjentów do wykonywania badań, ale także i lekarzy do ich zlecania - mówi minister Ł. Szumowski.

AS

Źródło: DGP

Foto: MZ

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz