Prezes BCC m.in. o zapowiedziach dot. służby zdrowia w expose premier Beaty Szydło

20 Listopada 2015, 12:14 bcc

- Inicjatywa bezpłatnych leków dla 75-latków jest jak najbardziej humanitarna. Ale jak ją sfinansować i jak uniknąć oszustw np. pobieranie tych leków „na sprzedaż” lub dla członków rodziny?  –  pytał m.in. w komentarzu do expose premier Beaty Szydło Marek Goliszewski, prezes Business Centre Club.

Podczas expose premier Beata Szydło jako jeden z pięciu najważniejszych priorytetów rządu wymieniła bezpłatne leki dla osób po 75. roku życia. Zapowiedziała także wprowadzenie budżetowego systemu finansowania systemu ochrony zdrowia, oraz wyraźne oddzielenia prywatnych placówek od państwowych, co wywołało najwięcej pytań i kontrowersji.

Bardzo krytycznie na temat wypowiedzieli się Pracodawcy RP, którzy w swoim stanowisku napisali m.in.:  –  Oprócz niekompletności celów polityki zdrowotnej w exposé problem stanowią deklarowane narzędzia, które są co najmniej kontrowersyjne, a w niektórych wypadkach niewykonalne lub nieprzystające do rzeczywistości, realiów społecznych państwa. Za taką należy uznać deklarację Pani Premier oddzielenia prywatnych ośrodków zdrowia od publicznej służby. Pragniemy przypomnieć, że poza nielicznymi wyjątkami blisko 100% podstawowej opieki zdrowotnej, kluczowego ogniwa tak postulowanej opieki nad matką, dzieckiem i osobą starszą, jest prywatna. Ogromna część diagnostyki obrazowej, diagnostyki laboratoryjnej i ogólnie opieki specjalistycznej także pozostaje w prywatnych rękach. Na poziomie powiatu dziesiątki prywatnych szpitali zapewniają skutecznie i z poświęceniem każdego dnia opiekę mieszkańcom regionu. Oczywiście w skrajnym wypadku można sobie wyobrazić wycięcie tej życiodajnej tkanki, ale skutki takiej operacji byłyby niewyobrażalnie bolesne, tragiczne dla pacjenta i całkowicie nieracjonalne.

Tymi zapowiedziami nie jest zaniepokojony Jacek Krajewski, prezes Porozumienia Zielonogórskiego, który w swoim komentarzu napisał m.in.:  –  Wbrew niektórym komentarzom, jakie pojawiły się tuż po expose premier Beaty Szydło, nie odebrałem jej zapowiedzi wyraźnego oddzielenia publicznej od prywatnej służby zdrowia jako „zamachu” na podstawową opiekę zdrowotną.

Do tej kwestii odniósł się  także prezes BCC, który podkreślił:  –   Być może bałagan w służbie zdrowia należy zacząć eliminować wprowadzeniem podziału na państwową i prywatną opiekę. Ale to oznacza również wypływ pieniędzy z kasy państwowej. Tak samo rewitalizacja struktur mieszkaniowych.

Pomimo wielu pytań i wątpliwości co do szczegółów zapowiadanych zmian BCC chwali expose:  –  To było jedno z najlepszych, o ile nie najlepsze exposé, nowego szefa rządu. Premier Szydło mówiła w miarę krótko i konkretnie, pokazała kierunki działań. Wiele z nich identyfikowało potrzeby i oczekiwania obywateli. Wszyscy chcemy i powinniśmy korzystać z rozwoju gospodarczego (z którym mamy przecież obecnie do czynienia)  –  napisał Marek Goliszewski.

Premier Beata Szydło w epxose zapowiedziała także przekształcenie funkcjonowania ratownictwa medycznego. Mówiła o zbyt niskich wynagrodzeniach dla lekarzy, pielęgniarek i innych pracowników służby zdrowia. PiS zamierza także doprowadzić do powrotu gabinetów stomatologicznych i lekarskich w szkołach.

Pełna treść komentarza Marka Goliszewskiego, Prezesa BCC

AG

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz