Obywatelski projekt 6,8 PKB na zdrowie po pierwszym czytaniu

07 Lutego 2018, 19:18

Zakończyło się pierwsze czytanie obywatelskiego projektu zwiększającego nakłady na zdrowie do 6,8 proc. PKB. Decyzja czy będzie dalej procedowany zapadnie w bloku głosowań - prawdopodobnie jutro. W debacie nie wziął udziału minister Łukasz Szumowski.

- Wypadałoby, żeby w dzisiejszej denacie wziął udział minister zdrowia – mówił z mównicy Sejmowej Tomasz Dybek przedstawiając obywatelski projekt ustawy, pod którym podpisy zbierało Porozumienie Zawodów Medycznych. – Przez szacunek dla tych tysięcy obywateli, którzy złożyli podpisy pod tym projektem – podkreślił. – Czekamy na ministra zdrowia, który wreszcie spojrzy na ochronę zdrowia w sposób kompleksowy, a nie będzie rozmawiał osobno z każdą grupą zawodową – mówił przedstawiciel PZM.

Debata przebiegła bez większych niespodzianek

Większość parlamentarna przekonywała, że żaden rząd do tej pory nie zrobił dla zdrowia tyle dobrego co obecna ekipa. Wśród argumentów posłowie PiS wymieniali m.in. ustawę o płacach minimalnych w zdrowiu i ustawę zwiększającą nakłady na zdrowie do 6 proc. PKB. Przypominali również expose premiera Mateusza Morawieckiego, w którym szef rządu ochronę zdrowia wymieniał wśród priorytetów. Zapowiadali dalsze zwiększanie nakładów, informatyzację i uszczelnianie systemu.

Wiceminister zdrowia o projekcie obywatelskim: jest prawie identyczny jak rządowy

Wiceminister zdrowia Katarzyna Głowala, która brała udział w dzisiejszej debacie przypomniała, że w listopadzie ubiegłego roku Sejm uchwalił ustawę, na podstawie której nakłady na ochronę zdrowia mają się stopniowo zwiększać do 6 proc. PKB do 2025 roku. Ustawa obowiązuje od 1 stycznia tego roku. – Projekt obywatelski jest identyczny. Różni się tylko procentem PKB i czasem dojścia do tej kwoty – podkreśliła K. Głowala.

Posłowie opozycji podkreślali konieczność ponadpartyjnego rozwiązania problemu ochrony zdrowia. Wskazywali miejsca w budżecie, w których ich zdaniem można byłoby znaleźć dodatkowe środki na dofinansowanie opieki medycznej.

Co dalej z projektem?

Decyzja co do dalszych losów projektu zostanie podjęta dopiero jutro, w bloku głosowań. Prawie na pewno wiadomo jednak, że projekt nie zostanie odrzucony w pierwszym czytaniu. Dwa złożone dziś w trakcie debaty wnioski nadają ustawie dalszy bieg. Jeden dotyczy skierowania projektu do dalszych prac w sejmowej Komisji Zdrowia, a drugi przejścia do drugiego czytania. Blok głosowań rozpocznie się jutro rano. 

AS

Źródło: Sejm

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz