Sejm: MZ nie wie ile osób w kraju dostało nieprawidłowe szczepionki

08 Lutego 2018, 15:01

Jak poinformował dziś wiceminister zdrowia Marcin Czech na specjalnym posiedzeniu sejmowej Komisji Zdrowia, pierwsze kontrole w przychodniach, w których doszło do przerwania tzw. chłodnego łańcucha zostały przeprowadzone pod koniec października ubiegłego roku. Decyzje o utylizacji nieprawidłowo przechowywanych szczepionek zapadły dopiero pod koniec grudnia. 

Informacje o nieprawidłowo przechowywanych szczepionkach inspekcja farmaceutyczna uzyskała w październiku ubiegłego roku. Pierwsze decyzje o utylizacji wydano jednak dopiero 20 grudnia 2017 r.

MZ jeszcze nie wie ile osób w kraju dostało nieprawidłowe szczepionki

Jak wyjaśniał dziś na posiedzeniu sejmowej Komisji Zdrowia wiceminister Marcin Czech, wyniki kontroli potwierdziły wątpliwości inspekcji sanitarnej, która jako pierwsza zgłosiła problem inspekcji farmaceutycznej. Były też przeprowadzane dalsze kontrole w kolejnych przychodniach. W sumie skontrolowano 20 podmiotów leczniczych, kolejne dwadzieścia jest w trakcie kontroli. Wydano też 80 decyzji o wycofaniu szczepionek.

Nieprawidłowo przechowywanymi szczepionkami zaszczepiono 448 osób w województwie lubuskim. Ministerstwo Zdrowia dopiero ustala ile osób mogło być zaszczepionych w innych województwach. Wiadomo jednak, że od października 2017 r. było też 29 zgłoszeń dotyczących przerwania tzw. chłodnego łańcucha z kilku innych województw.

Brak konkretów

- To co się stało brzmi dla mnie przerażająco. Podejrzewam, że szczepienia otrzymały głównie male dzieci. Na jakiej podstawie Ministerstwo Zdrowia mówi, że te szczepionki są bezpieczne? Dlaczego nie zadziałały procedury? Jakie kroki zostały podjęte w stosunku do jednostek, które szczepiły dzieci nieprawidłowo przechowywanymi szczepionkami? - pytała prof. Alicja Chybicka. 

- Sprawa jest bardzo poważna i wymaga rozważenia nie tylko w kontekście tego przypadku, ale także w kontekście ubiegłych lat - mówiła na posiedzeniu sejmowej Komisji Zdrowia posłanka PiS Józefa Hrynkiewicz.

GIF zabezpieczył szczepionki

Jak zadeklarował dziś Zbigniew Niewójt, p.o. Głównego Inspektora Farmaceutycznego, niewłaściwie przechowywane szczepionki zostały już zabezpieczone i nie będą podawane pacjentom.

AS

Źródło: Sejm

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

1 komentarz

adam Czwartek, 08 Lutego 2018, 15:15
Czech do dymisji, dlaczego ten ignorant pracuje heszcze w mz?