M. Morawiecki: Cieszę się, że udało się dojść do porozumienia

08 Lutego 2018, 16:35

-Potrzebujemy spokoju, żeby wypracować najlepsze mechanizmy zmian w służbie zdrowia. O to nam chodzi przede wszystkim dla dobra pacjenta. Dzisiaj zrobiliśmy duży krok w dobrym kierunku razem ze środowiskiem medycznym. Służba zdrowia jest dla nas priorytetem. Chcemy wydawać na ten cel więcej środków - mówił dziś premier Mateusz Morawiecki na wspólnej konferencji z ministrem zdrowia Łukaszem Szumowskim.

- Dopełniamy naszych obietnic wyborczych. Nie może być upaństwowienia kosztów albo strat, a prywatyzacji zysków. Tak chcemy reformować naszą służbę zdrowia również w porozumieniu z lekarzami – powiedział premier Mateusz Morawiecki i podziękował również byłem ministrowi zdrowia Konstantemu Radziwiłłowi za rozmowy, jakie od kilku miesięcy prowadził z rezydentami.

Skąd pieniądze na zdrowie?

- Pieniądze mogły się pojawić ponieważ skutecznie uszczelniliśmy system podatkowy. Mamy o ponad 30 mld więcej w samym tylko podatku VAT. Część tych środków przeznaczamy na nasze programy społeczne, ale też na służbę zdrowia. Bardzo się z tego cieszę, bo to jest i dodatkowy sprzęt ale też lepiej wykształceni lekarze - mówił premier M. Morawiecki.

- Dziękuję też środowisku medycznemu za ciepłe słowa, które dzisiaj padły ze strony środowiska lekarskiego. To jest początek pewnego procesu. Na pewno wiele zadań jeszcze przed nami, ale ten pierwszy krok został poczyniony - dodał.

Zdrowie jest priorytetem

- To jest bardzo ważny dzień dla pacjentów, kolegów lekarzy i dla wszystkich Polaków. Zdrowie i ochrona zdrowia jest priorytetem. Z tego powodu przyspieszamy nakłady na ochronę zdrowia - mówił minister Łukasz Szumowski. - Te pieniądze będą przeznaczone na działania, które poprawią sytuacje pacjentów. Będziemy się starali zagospodarować te środki w jak najlepszy sposób. Dzięki temu porozumieniu będziemy mogli usiąść do rozmówi i pracować dalej - dodał Szumowski.

Co zapisano w porozumieniu rezydentów z ministrem zdrowia?

AS  

Foto: KPRM

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

1 komentarz

Negocjator Czwartek, 08 Lutego 2018, 17:26
Lepiej, żeby piękne gadanie miało pokrycie w czynach. Inaczej służba zdrowia tego nie wytrzyma i ludzie wywiozą ministra na taczce za puste deklaracje.