Rzecznik Praw Dziecka pyta GIF co zrobił ws. szczepionek

09 Lutego 2018, 15:15

W związku z doniesieniami dotyczącymi podawania dzieciom szczepionek przeznaczonych do utylizacji z powodu ich nieprawidłowego przechowywania (chodzi o przerwanie tzw. łańcucha chłodniczego) Rzecznik Praw Dziecka wystąpił do Głównego Inspektora Farmaceutycznego o przekazanie informacji posiadanych przez GIF w tej sprawie oraz działań podjętych w związku z tą sytuacją.

W głośnej w ostatnich dniach sprawie niewłaściwie przechowywanych szczepionek, które zostały podane pacjentom zamiast trafić do utylizacji głos zabrał Rzecznik Praw Dziecka. Marek Michalak chce m.in. wiedzieć co GIF zrobił w tej sprawie.

Czy system działa?

Rzecznik zwrócił się też z prośbą o wskazanie czy w ocenie Głównego Inspektora Farmaceutycznego system kontroli m.in. warunków transportu, przeładunku i przechowywania produktów leczniczych i wyrobów medycznych wymaga podjęcia działań legislacyjnych na rzecz poprawy egzekwowania decyzji wydawanych przez inspektorów farmaceutycznych i ich zaleceń.

Szczepionki nie trafiły do utylizacji

Jak wynika z wypowiedzi Lubuskiego Wojewódzkiego Inspektora Farmaceutycznego w Gorzowie Wielkopolskim wydał on w ostatnim czasie 80 decyzji o konieczności utylizacji szczepionek natomiast z informacji podanych przez Lubuskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Gorzowie Wielkopolskim wynika, że na terenie tego województwa w 10 placówkach wykorzystano szczepionki, które powinny być zutylizowane.

 

AS

Źródło: RPD

Polecamy także:

 

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz