Izba Lekarska: Postulaty samorządu wciąż aktualne

12 Lutego 2018, 12:16

Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Maciej Hamankiewicz przypomina, że postulaty samorządu lekarskiego są nadal aktualne. Mimo podpisania porozumienia z rezydentami.

Wśród postulatów Naczelnej Rady Lekarskiej jest m.in. wzrost nakładów na ochronę zdrowia, podwyżka minimalnego wynagrodzenia lekarzy, zwiększenie limitów na studia medyczne i uregulowanie czasu pracy lekarzy.

Samorząd lekarski domaga się także zniesienia możliwości łączenia dyżurów na oddziałach szpitalnych, zagwarantowania lekarzom możliwości realizacji ustawowego obowiązku doskonalenia ustawicznego w ramach płatnego urlopu szkoleniowego, dookreślenia koszyka świadczeń gwarantowanych, wprowadzenia kryteriów jakościowych oraz zdjęcia z lekarzy i lekarzy dentystów obowiązku określenia na recepcie poziomu odpłatności leku.

Co robi MZ?

Być może już wkrótce część z tych postulatów zostanie spełniona. Jak zapowiedział dziś w wywiadzie da Dziennika Gazety Prawnej minister zdrowia Łukasz Szumowski, nie jest zwolennikiem łączenia dyżurów. Od kilu dni znany jest już także nowy projekt zmian w ustawie o minimalnych wynagrodzeniach dla pracowników medycznych. 

AS

Źródło: NIL

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz