Lista potrzeb w kardiologii: lepsze finansowanie i więcej lekarzy

13 Lutego 2018, 10:22

Dostęp do rehabilitacji kardiologicznej i wsparcia psychologicznego oraz stworzenie odpowiedniego i sprawnego systemu opieki nad dziećmi z wadami serca, to najpilniejsze potrzeby w kardiologii i kardiochirurgii dziecięcej. Największym wyzwaniem - podobnie jak w innych dziedzinach medycyny - jest niedobór kadry medycznej. 14 lutego obchodzony jest Światowy Dzień Wad Wrodzonych Serca.

Wady wrodzone serca to strukturalne nieprawidłowości budowy serca oraz zaburzenia położenia serca i wielkich naczyń w klatce piersiowej. Dotykają one średnio 1 na 100 dzieci na świecie, bez względu na szerokość geograficzną. Wady wrodzone serca stanowią 30 proc. wad rozwojowych i należą do najczęściej występujących wad wrodzonych. W Polsce rodzi się 2800 dzieci z wadami serca. 20-30 proc. z nich wymaga szczegółowej diagnostyki i leczenia zabiegowego w pierwszych dniach życia. Na szczęście polska kardiologia i kardiochirurgia dziecięca jest na bardzo wysokim, światowym poziomie, dzięki temu nawet w przypadku ciężkich wad serca mogą być przeprowadzane operacje, w wyniku których dzieci rozwijają się normalnie.

Nowoczesne leczenie kosztuje

Niestety pojawiające się, coraz bardziej skomplikowane wady serca, których koszty leczenia nie są adekwatne do otrzymywanej refundacji, stanowią zagrożenie dla systemu opieki kardiologicznej. Rozwój i postęp w kardiologii, w szczególności nowych technik obrazowania i coraz częstszego przeprowadzania zabiegów interwencji kardiologicznej musi mieć odpowiednie zabezpieczenie finansowe.  Z powodu obowiązujących procedur, drogie operacje doprowadzają do wysokiego zadłużenia szpitali. Dlatego tak ważne jest nielimitowanie świadczeń wysokospecjalistycznych, jak również ułatwienie rozliczania kosztów dla kardiologii i kardiochirurgii dziecięcej. Problemem jest również brak specjalistów – kardiochirurgów i kardiologów dziecięcych. Niezbędne są zmiany systemowe, które rozwiążą te problemy.

Największym problemem jest brak kadry medycznej

Dobry i nowoczesny sprzęt diagnostyczny nie wystarczy by leczyć dzieci z wadami serca. Polska kardiologia dziecięca jest poważnie zagrożona i bez wprowadzenia zmian systemowych, o które od lat walczą lekarze oraz rodzice dzieci z wadami serca ratowanie życia małych pacjentów może być  wkrótce niemożliwe. Żeby móc skutecznie zająć się dziećmi z wrodzonymi wadami serca należy podjąć pilne działania. Obecnie największym problem jest brak kadry medycznej w tym: kardiologów, kardiochirurgów, pielęgniarek kardiologicznych, radiologów, anestezjologów, perfuzjonistów oraz rehabilitantów. Liczba kardiologów dziecięcych ze specjalizacją interwencyjną maleje – w roku 2015 było ich 14 natomiast w 2018 r. jest 12. Brakuje też kardiologów dziecięcych. W chwili obecnej w Polsce lekarzy o tej specjalizacji jest 138, a młodzi lekarze nie są zainteresowani dalszym kształceniem się w tym kierunku alarmuje prof. dr hab. n. med. Grażyna Brzezińska-Rajszys, Kierownik Kliniki Kardiologii CZD.

AS

Źródło: mat/pras

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz