Badania kliniczne zagrożone z powodu braku pielęgniarek

14 Lutego 2018, 12:18

Kryzys w NHS doprowadził do cięć w kluczowych badaniach klinicznych nowych leków, wynika z najnowszych badań. Powodem brak odpowiedniej liczby personelu medycznego.

Placówki medyczne w Wielkiej Brytanii coraz częściej kierują cały swój personel do opieki nad pacjentami. Cierpią na tym badania kliniczne – wynika z raportu magazynu badawczego Research Fortnight.

Braki kadrowe wstrzymają rozwój nowych terapii?

Raport potwierdza, że niedobór kadr medycznych negatywnie wpływa na badania kliniczne, przez co zagrożone może być wprowadzanie nowych terapii w leczeniu ważnych schorzeń, m.in. w onkologii.

Badania kliniczne prowadzone są głównie przez firmy farmaceutyczne, ale odbywają się w podmiotach świadczących opiekę zdrowotną – głównie publicznych, należących do NHS.

Coraz mniej pielęgniarek w systemie

Dane o zatrudnieniu w NHS pokazują, że w latach 2016-2017 odnotowano redukcję zatrudnienia pielęgniarek o około 3 tys. Zaledwie 33.5 tys. z nich pozostało w publicznej służbie zdrowia.

Rzecznik NHS powiedział: "Pielęgniarki pracujące przy badaniach klinicznych mają zasadnicze znaczenie dla poprawy opieki nad pacjentami i stanowią główny priorytet dla NHS."

AS

Źródło: The Telegraph

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz