PO wzywa rząd do zmiany przepisów ws. przechowywania szczepionek

15 Lutego 2018, 14:17

- Wzywamy rząd, żeby jak najszybciej, w drodze rozporządzenia, zobowiązał wszystkich, którzy przechowują szczepionki, do rzetelnego i wiarygodnego kontrolowania temperatury w lodówkach - mówił dziś w Sejmie senator Platformy Obywatelskiej prof. Tomasz Grodzki. Apel PO do rządu jest związany z głośnym ostatnio przypadkiem podania pacjentom nieprawidłowo przechowywanych szczepionek. 

- Bezpieczeństwo naszych dzieci jest najważniejsze - mówił dziś w Sejmie prof. Tomasz Grodzki. Na szczęście szczepionki, gdzie został przerwany łańcuch chłodniczy w wyniku huraganu, wygląda na to, że nie były szkodliwe, ale mogły nie działać. Teoretycznie regulacje sanepidu są w tym względzie bardzo ostre, ale z drugiej strony jeśli lekarz rodzinny zamyka swój gabinet w piątek a otwiera w poniedziałek, to nie bardzo wie co się z tymi lodówkami działo. Krótko mówiąc trąci to trochę brakiem profesjonalizmu - podkreślał senator PO.

Szczepionki maja różną termowrażliwość

- Są takie, które wytrzymają znaczny wzrost temperatury. Natomiast wzrost powyżej 34 stopni dezaktywuje ogromną większość szczepionek - wyjaśniał prof. Grodzki.

- Na świecie i w Europie są dostępne proste i tanie systemy monitorowania temperatury w lodówkach, w których przechowywane są szczepionki lub samej fiolki ze szczepionką. Wzywamy rząd, żeby jak najszybciej, w drodze rozporządzenia, zobowiązał wszystkich, którzy przechowują szczepionki, do rzetelnego i wiarygodnego kontrolowania temperatury w lodówkach, a jednocześnie wzywamy rząd, żeby realizując kolejne zamówienie na szczepionki w specyfikacji istotnych warunków zamówienia wymagał, aby fiolki były pakowane w opakowania termoczułe, które precyzyjnie powiedzą nam czy dana fiolka nadaje się do użycia jako szczepionka - powiedział senator Grodzki.

Tanie i proste sposoby na bezpieczne przechowywanie szczepionek

- Te sposoby są tanie i proste i producenci to potrafią. Jest tylko odpowiedzialnością rządu i Ministerstwa Zdrowia, żeby jak najszybciej to wprowadzić w życie - podkreślił senator. 

AS

Źródło: Sejm

Polecamy także:

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz