Sztuczna inteligencja zamiast lekarza. Co na to pacjenci?

16 Lutego 2018, 10:00

Czy w przyszłości sztuczna inteligencja mogłaby stać się skutecznym remedium na powszechne braki w kadrze medycznej? Jak wynika z najnowszych badań, „dr Robot” nie zyskałby akceptacji pacjentów. 

Pomimo błyskawicznego postępu w dziedzinie nowych technologii i entuzjastycznych opinii na temat ich zastosowania w ochronie zdrowia, pacjenci są zdecydowanie przekonani o tym, że sztuczna inteligencja nie powinna zastępować lekarzy.

Dr Robot nie, ale asystent już tak

Z badań przeprowadzonych przez Syneos Health wynika, że 60 proc. pacjentów nie chciałoby być pod opieką lekarza-robota. Tylko 16 proc. badanych widzi pewne korzyści takiego rozwiązania.

Chętniej za to widzielibyśmy sztuczną inteligencję w roli wsparcia dla lekarzy. Aż 64 proc. ankietowanych uważa, że wsparcie wirtualnego personelu byłoby korzystne, na przykład przy udzielaniu porad w trybie całodobowym. Dzięki wsparciu sztucznej inteligencji, lekarze mieliby też więcej czasu na opiekę nad najbardziej potrzebującymi pacjentami.

A co z farmacją?

W tym obszarze wciąż złe wieści. Pacjenci nadal nie ufają firmom farmaceutycznym, a to rozszerza się również na innowacje, które tworzą producenci leków. Dobrą wiadomością jest jednak to, że lekarze i inni pracownicy służby zdrowia ufają branży farmaceutycznej – wynika z najnowszych badań.

Syneos przeprowadził ankietę wśród 800 europejskich i amerykańskich pacjentów z migotaniem przedsionków, cukrzycą typu 2 lub rakiem piersi, a także wśród opiekunów osób cierpiących na chorobę Parkinsona.

AS

Źródło: Fiercepharma

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

2 komentarze

Konrad Pszczołowski Sobota, 24 Lutego 2018, 19:16
Jestem gotów napisać cykl artykułów:
Czy sztuczna empatia zastąpi tradycyjną empatię?
Czy tradycyjną etykę można zastąpić e-etyką?
Czy sztuczna odpowiedzialność zastąpi rzeczywistą odpowiedzialność?
i jeszcze kilka innych.
iatros (robot, udający Greka) Piątek, 16 Lutego 2018, 12:39
co mam zrobić? jestem robotem, od wielu lat pracuję jako lekarz z dobrym skutkiem, zarabiam sporo ponad średnią krajową, przestrzegam zasad etyki lekarskiej - ale teraz musze skłamać, przepisując kod z obrazka. To nie fair.