Alivia: skierowanie na diagnostykę nic nie znaczy. Kolejki coraz dłuższe

20 Lutego 2018, 8:45

Rosną kolejki do diagnostyki obrazowej. W zależności od województwa czas oczekiwania na badanie może różnić się nawet trzy razy, a w niektórych regionach szybciej można się dostać w trybie zwykłym niż gdzie indziej w trybie nagłym – wynika z najnowszych danych Fundacji Onkologicznej Alivia.

To ponury żart z pacjentów, którzy walczą o swoje zdrowie. Politycy i eksperci zawsze mówią, że najważniejsza jest szybka diagnostyka. Jak mamy to zrobić, skoro chory z Mazowsza musi czekać 5 miesięcy na rezonans klatki piersiowej. Na CITO! – mówi Bartosz Poliński, Prezes Fundacji. Zapowiada wystąpienie do rządu o wpisanie do rozporządzenia Ministra Zdrowia maksymalnego czasu oczekiwania na badanie oraz utworzenie centralnej bazy urządzeń, aby je maksymalnie wykorzystać.

Na "cito" dłużej niż w "zwykłym" trybie

W przypadku tomografii komputerowej pacjent ze Śląska czeka o połowę dłużej w trybie pilnym niż chory z Podlasia, któremu lekarz wystawił skierowanie w trybie zwykłym. Dzieje się tak pomimo tego, że obaj płacą taką samą składkę. Jeszcze większe absurdy dotyczą rezonansu magnetycznego. Pacjent z kilku województw czekają na badania w trybie pilnym dwa razy albo nawet trzy razy dłużej niż chorzy z województwa świętokrzyskiego czy, ponownie, podlaskiego.

Kluczowa szybkość diagnozy

Najnowsze dane są szokujące również dlatego, że eksperci zgodnie potwierdzają zależność pomiędzy skutecznością leczenia raka a stopniem zaawansowania choroby. Szybkości diagnozy, jak wynika z informacji przedstawionej przez Najwyższą Izbę Kontroli, nie poprawia pakiet onkologiczny, który zapewnia szybszą diagnostykę nielicznym i wybranym pacjentom. Problem z dostępnością badań diagnostycznym widzimy również na poziomie Fundacji. Tylko w 2017 r. przekazaliśmy podopiecznym niemal 200 tysięcy złotych na finansowanie badań. Bez nich chorzy oraz ich lekarze prowadzący nie mogliby sprawdzić jaka jest skuteczność wdrożonego leczenia  – dodaje Bartosz Poliński.

Gwarantowany czas oczekiwania

Fundacja Alivia zapowiada prowadzenie zdecydowanych działań. Do Ministerstwa Zdrowia trafi pismo z wnioskiem o zapewnienie dostępu do badań w odpowiednim czasie. Zagwarantowanie czasu oczekiwania na świadczenie jest jednym z postulatów przygotowanych przez ponad 40 organizacji pacjenckich w toku dyskusji nad zmianą systemu ochrony zdrowia, toczącej się od czasu protestu środowiska rezydentów. Organizacja zaapeluje również, po raz trzeci, o stworzenie publicznie dostępnej bazy urządzeń diagnostycznych, które pozwolą ocenić ich stopień wykorzystania. Pisma zwracające uwagę na nierówności w dostępie do publicznej ochrony zdrowia już trafiły do Rzecznika Praw Pacjenta oraz Rzecznika Praw Obywatelskich.

AS

Źródło: Alivia

Polecamy także:

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz