M. Czech w rozmowie z PZ m.in. o nowej liście leków refundowanych

19 Lutego 2018, 17:59

Pacjenci, lekarze i branża farmaceutyczna czekają na publikację projektu nowej listy refundacyjnej. Co na niej będzie? Jakimi innymi ważnymi sprawami zajmuje się teraz departament polityki lekowej w Ministerstwie Zdrowia? O tym w rozmowie z Polityką Zdrowotną mówi wiceminister zdrowia Marcin Czech. 

Aleksandra Kurowska: Kiedy ukaże się projekt nowej listy refundacyjnej?

Marcin Czech: W tej chwili prowadzimy właśnie ostatnie prace w zakresie przygotowania projektu listy. Wkrótce zostanie on opublikowany. Mogę zdradzić, że m.in. poszerzy się dostęp do leków bezpłatnych dla seniorów. I będą to ważne zmiany. 

Proszę też pamiętać, że publikacja projektu nie znaczy, że to będą ostateczne decyzje. Mogą się pojawić jeszcze dodatkowe leki, nie ujęte w projekcie. Myślę, że do ostatniej chwili będą trwały negocjacje, które są trudne i złożone. Oczekujemy od naszych partnerów z przemysłu farmaceutycznego większej elastyczności i na pewno nie wychodzenia z ofertami, które są gorsze niż poprzednie.

Poza tym pracujemy również nad zmiana organizacji pracy departamentu polityki lekowej i farmacji w związku z nowymi osobami, które tam pracują oraz z nowymi wyzwaniami. 

 

Nad czym jeszcze pracuje teraz Departament Polityki Lekowej?

Nie zapominamy o naszych długofalowych zobowiązaniach, na przykład Polityce Lekowej Państwa. Powinna ona jako projekt w drugim kwartale tego roku ujrzeć światło dzienne. Dyskutujemy też o dużej nowelizacji ustawy refundacyjnej. Te prace pewnie jeszcze trochę potrwają. Planujemy około 20-30 zmian, które nie będą rewolucją ale na pewno będą ewolucją. 

 

A co z RTR czyli Rozwojowym Trybem Refundacyjnym? Tyle się o nim mówiło, ale od miesięcy nie widać postępów. 

Zmienimy podejście do RTR. Zgodnie z dyspozycją ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego nasz resort będzie się starał w większym stopniu uczestniczyć w tworzeni zapisów RTR – oczywiście w porozumieniu z innymi stronami. Mamy propozycje Ministerstwa Rozwoju i na pewno będziemy korzystać z wielu ich pomysłów i doświadczeń. RTR będzie mechanizmem, który będzie miał daleko idące znaczenie dla innowacyjności gospodarki, więc musi być naprawdę dobrze zaplanowany. 

  

Jedną z kluczowych kwestii będzie to, czy znajdą się na ten mechanizm dodatkowe środki. Gdyby wsparcie dla firm miało pochodzić z NFZ, RTR mógłby paradoksalnie pogorszyć sytuację pacjentów. 

Na razie nie ma ostatecznych ustaleń jak miałoby to wyglądać, czy byłby osobny fundusz. Na pewno nie wyodrębnimy go z funduszu refundacyjnego, gdzie nie mamy żadnych rezerw, a olbrzymie potrzeby.

 

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

1 komentarz

Mem Poniedziałek, 19 Lutego 2018, 18:39
O, a zawiesiny dla dzieci po przeszczepach pan minister nadal nie zrefunduje?