Wyrok NSA: Sanepid może zmusić rodziców do szczepień

20 Lutego 2018, 10:10

Zgodnie z orzeczeniem Naczelnego Sądu Administracyjnego inspekcja sanitarna może zmusić rodziców do zaszczepienia dzieci. Jak sąd uzasadnia swoją decyzję? W Polsce przybywa nieszczepionych dzieci, a przez to wzrasta ryzyko epidemii różnych chorób.

Jak donosi „Rzeczpospolita”, Naczelny Sąd Administracyjny orzekł, że „obowiązek poddania dziecka szczepieniom ochronnym nie może czekać, aż ukończą one 19. rok życia”. Oznacza to, że inspekcja sanitarna może zmusić rodziców do wykonania tego obowiązku.

Kary za brak szczepień

Narzędziem nacisku mogą być już dziś obowiązujące grzywny, od 100 do nawet 5 tys. zł. Jednak w 2016 roku jedynie osiem spraw skończyło się grzywną lub skierowaniem sprawy do sądu.

Ryzyko epidemii

Według najnowszych danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Polskiego Zakładu Higieny, w ubiegłym roku ponad 30 tys. rodziców odmówiło poddania dzieci szczepieniom, które przewidziane się w kalendarzu szczepień obowiązkowych. To niemal 25 proc. więcej niż w 2016 roku.

Przeczytaj także: 

AS

Źródło: Wprost.pl

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

5 komentarzy

M.L. Niedziela, 11 Marca 2018, 22:42
Zmuszanie zdrowych ludzi do poddania się zabiegom medycznym, które mogą ich pozbawić zdrowia jest niemoralne. Tłumaczenie, że nop-y są rzadkie podczas gdy najprawdopodobniej większość lekarzy ich w ogóle nie rejestruje zakrawa na absurd. Szczepienia powinny być dobrowolne, ich przymus jest najprawdopodobniej efektem dobrego lobbingu firm farmaceutycznych i to jest obrzydliwe. Na szczęście jest coraz więcej świadomych tego ludzi i mam nadzieję, że tej fali nie da się już powstrzymać - skoro jest ryzyko, to musi być wybór!
Polak Środa, 07 Marca 2018, 21:51
Jak mnie zmuszą to sam osobiście ich zaszczepię
precz z kastą Środa, 21 Lutego 2018, 10:31
Niech więc wysoki sąd podpisze zobowiązanie i weksel, że w przypadku powikłań będzie bulił miliony odszkodowań.
berni Wtorek, 20 Lutego 2018, 11:43
precz z mafią farmaceutyczną!
adi Wtorek, 20 Lutego 2018, 11:18
to jest skandal! Precz z przymusem toksycznych szczepień z rtęcią i aluminium i mafią farmaceutyczną! NSA to albo kretyni albo zwyrodnialcy, chcemy być wolnym narodem i decydować samemu o swoim zdrowiu!