PZM oburzone propozycją zmian w płacach pracowników medycznych

20 Lutego 2018, 12:36

Od godziny 11:00 trwa posiedzenie zespołu Rady Dialogu Społecznego poświęcone płacom w ochronie zdrowia. Projekt zmian autorstwa resortu zdrowia jest ostro krytykowany przez związkowców. Porozumienie Zawodów Medycznych, zrzeszające m.in. lekarzy, pielęgniarki, fizjoterapeutów, napisało do ministra Łukasza Szumowskiego ostry list w sprawie wynagrodzeń. 

Wczoraj spotkało się prezydium PZM. Przedstawiciele różnych zawodów medycznych zdecydowali o wystosowaniu listu do ministra Łukasza Szumowskiego. Oto jego treść: 

"Szanowny Panie Ministrze, W imieniu Porozumienia Zawodów Medycznych, największej reprezentacji pracowników ochrony zdrowia w Polsce, skupiającej wszystkie związki zawodowe poszczególnych zawodów medycznych oraz szereg innych organizacji medycznych informuję PZM – wyraża oburzenie i głębokie niezadowolenie w związku z propozycją nowelizacji ustawy o najniższych wynagrodzeniach pracowników zawodów medycznych w ochronie zdrowia.

Proponowana nowelizacja w żadnym stopniu nie odpowiada oczekiwaniom postulowanym przez środowiska medyczne. Wzywamy stronę rządową do podjęcia natychmiastowych rozmów. Oczekujemy kompleksowego podejścia do nowelizacji ustawy a nie pozorowanych działań cementujących biedę pracowników tego sektora, która skutkuje niedoborami kadrowymi". Pod listem podpisał się Przewodniczący Komitetu Inicjatywy Obywatelskiej dr Tomasz Dybek.

Przypomnijmy, że w zeszłym roku resort zdrowia przygotował ustawę o minimalnych wynagrodzeniach w ochronie zdrowia. Ale przyjęte w niej wskaźniki dalece odbiegały od tego, czego oczekiwali pracownicy medyczni. Obecnie resort zdrowia nowelizuje ustawę, ale przewidział tylko zmianę dla części pielęgniarek oraz objęcie gwarancją minimalnej płacy wyższej niż ta obowiązująca jako minimum w gospodarce osoby, które nie są pracownikami medycznymi, ale pełnią rolę w leczeniu. 

Inne związki też niezadowolone

Jak już informowaliśmy, związki zawodowe mają też zastrzeżenia co do ustaleń ministra Szumowskiego z rezydentami. Głos w tej sprawie zabrały m.in. pielęgniarki, Solidarność i OPZZ. 

Minister Ł. Szumowski będzie miał przeprawy ze związkowcami?

AK

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

4 komentarze

Diagnosta Poniedziałek, 26 Lutego 2018, 13:28
Diagności laboratoryjni są w bardzo złej sytuacji - głodowe pensje, zero możliwości strajku, bo albo parcują w prywatnej firmie, albo w labie szpitalnym, który można zastąpić w razie kłopotów prywaciarzem. Możemy robić specjalizacje, ale są one płatne (lekarze za swoje nie płacą!).
Praca diagnostów jest często niedoceniana przez inny personel medyczny. A ciekawa jestem co by zrobił lekarz bez wiarygodnego wyniku badania laboratoryjnego?
Diagnostka Niedziela, 08 Kwietnia 2018, 22:45
Rozumiem, że podwyżki otrzymają tylko pracownicy zatrudnieni w podmiotach leczniczych - czyli w szpitalnych laboratoriach, których jest mniej niż mało? Tzn. że 90% diagnostów zatrudnionych w prywatnych laboratoriach sieciowych zostaną z tymi głodowymi pensjami i mogą pomarzyć o podwyżkach? Spowoduje to oczywiście prywatyzację reszty laboratoriów szpitalnych, tak dla oszczędności. Straszne.
ja Wtorek, 20 Lutego 2018, 20:44
To jest skandaliczne w jaki sposób sa traktowani fizjoterapeuci. Ludzie którzy czasami bardziej szkola sie niż lekarze, maja większe zaufani u pacjentów oraz czesciej udzielaj potrzebnych rad z zakresu rehabilitacji i medycyny, zarabiają mniej niż w biedronce ( bez obrazy dla pracowników biedronki)
Verte Środa, 21 Lutego 2018, 11:15
Bzdura. Studiowałem fizjoterapia na krakowskiej uczelni po czym poszedłem na medycynę by zostać chirurgiem. Bardzo czesto na fizjoterapii niedowartosciowana kadra negowala lekarzy. Poziom nauczania na fizjoterapii jest dużo niższy, na każdej sesji miałem czas dla siebie majac stypendium. Na medycynie miałem 6 lat z życia wyjetych. Nigdy nie neguje innych zawodów ale z całym szacunkiem dla fizjoterapeutów nie masz pojęcia na czym polega praca lekarza, jak dużo trzeba wiedzieć by wykluczyć stany zagrożenia życia u każdego pacjenta. Prosiłbym też abyście opierali się na EBM. Częściej udzielacie rad z zakresu medycyny? Albo merytoryka albo dalsze komentarze idiotyczne. Zajmij się swoją praca a my swoja. I zrob wszystko by zarobic wiecej jak tego potrzebujesz bo patrząc po znajomych ze studiów możliwości są.