Wirus RSV: rząd wprowadza korzystną zmianę dla wcześniaków

20 Lutego 2018, 16:03

Trwające od dawna negocjacje skończyły się sukcesem i na liście leków refundowanych znajdą się korzystne zapisy dla wcześniaków. Dotychczas na uodpornienie przeciw wirusowi RS finansowane z publicznych pieniędzy mogły liczyć tylko te wcześniaki, które urodziły się do 28 tygodnia ciąży. Lekarze i rodzice od dawna zabiegali by rozszerzyć to uprawnienie. 

Jeszcze dziś powinien ukazać się projekt nowej listy leków refundowanych. Z wcześniejszych zapowiedzi wynika, że poszerzona zostanie lista preparatów dostępnych bezpłatnie dla seniorów. Ponadto na dłuższe leczenie nowoczesnymi lekami mogą liczyć osoby ze stwardnieniem rozsianym. 

Aktualizacja! Projekt listy jest już dostępny a nasz tekst na ten temat znajdziesz tutaj 

Jednak jedną z najbardziej wyczekiwanych zmian ma być - według naszych informacji - poszerzona profilaktyka przeciwko zakażeniu wirusem RS o wcześniaki urodzone między 29. a 32. tygodniem ciąży. W przypadku tych dzieci istnieje duże ryzyko ciężkiego przechodzenia choroby i konieczności kosztownych hospitalizacji. 

 

Dlaczego to ważne?

Jak tłumaczyła jesienią prof. Ewa Helwich, konsultant krajowy w dziedzinie neonatologii aż 62 proc. zakażeń układu oddechowego u dzieci poniżej 5 roku życia spowodowane przez wirus RSV. Znacznie utrudniają oddychanie i mogą prowadzić nawet do śmierci.

Dorośli i starsze dzieci stanowią źródło zakażenia, które dla nich nie stanowi zagrożenia i przebiega zwykle łagodnie. Okres zakaźności to 1-21 dni.

- To co możemy zrobić to zabezpieczyć dzieci gotowymi przeciwciałami, to uodpornienie bierne. Aby utrzymać poziom immunoglobulin w zwiększonym okresie ryzyka zakażeń trzeba podawać je co miesiąc – mówiła profesor.

Ale z badań wynika, że ryzyko do 28 tygodnia ciąży jest niewiele większe niż wśród wcześniaków urodzonych przed 33 tygodniem ciąży. Duże ryzyko dotyczy też dzieci z wrodzoną wadą serca.

 

Jak w Rumunii

Eksperci zwracali uwagę, że szerszy dostęp do immunoglobuliny jest w większości państw. 

- Podobne reguły co teraz w Polsce z krajów w UE są tylko Rumunii – wyjaśniał podczas konferencji dr hab. Jan Mazela z Katedry Neonatologii UM im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. Inne kraje podają preparat dzieciom z ciąży do 33 tygodnia lub wręcz wszystkim wcześniakom.

AK

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz