Jest projekt listy leków refundowanych od 1 marca

20 Lutego 2018, 16:27

Ministerstwo Zdrowia opublikowało projekt listy leków refundowanych, który będzie obowiązywał od 1 marca br. Potwierdziły się nasze informacje. Na wykazie refundacyjnym znalazł się długo oczekiwany lek dla wcześniaków w ramach poszerzonej populacji pacjentów, obejmującej także dzieci urodzone między 28 a 32 tyg. wieku ciążowego. 

Ogółem do obwieszczenia zostało dodanych 92 produktów leczniczych, w tym 70 w ramach listy aptecznej, 6 wyrobów medycznych i 16 w ramach programów lekowych. W przypadku 283 produktów spadnie dopłata pacjenta (od 56,70 zł do 0,01 zł), a w przypadku 874 produktów pacjenci dopłacą więcej (od 113,40 zł do 0,01 zł).

W związku z wpłynięciem wniosków o skrócenie terminu obowiązywania decyzji refundacyjnych lub upłynięciem terminu obowiązywania decyzji refundacyjnych lub odmową refundacji na kolejny okres w obwieszczeniu nie znajdzie się 45 produktów leczniczych obecnych w poprzednim obwieszczeniu.

Zmiany na liście aptecznej

  1. Formetic (metforminum) został objęty refundacją we wskazaniu: zespół policystycznych jajników.

Zmiany w programach lekowych

  1. Dysport (Clostridium botulinum typ A) został objęty refundacją w ramach programu lekowego „Leczenie spastyczności kończyny dolnej po udarze mózgu (ICD-10 I61, I63, I69)”, stanowiąc kolejną opcję terapeutyczną w tym programie.
  2. Ofev (nintedanib) został objęty refundacją w ramach programu lekowego „Leczenie idiopatycznego włóknienia płuc z zastosowaniem nintedanibu (ICD-10 J 84.1)”. Jest to nowa substancja czynna oraz kolejna opcja terapeutyczna, obok pirfenidonu, udostępniona grupie chorych na idiopatyczne włóknienie płuc w ramach istniejącego programu.
  3. Gilenya (fingolimod) został objęty refundacją w ramach nowej treści programu lekowego „Leczenie stwardnienia rozsianego po niepowodzeniu terapii lekami pierwszego rzutu lub szybko rozwijającej się ciężkiej  postaci stwardnienia rozsianego (ICD-10 G35)”.  Przedmiotowa zmiana obejmuje wydłużenie czasu terapii dla leku Gilenya powyżej okres pięciu lat (brak ograniczenia czasowego) oraz rozszerzenie populacji pacjentów leczonych fingolimodem o szybko rozwijająca się ciężką postać stwardnienia rozsianego (RES RRMS).
  4. Revolade (eltrombopag) został objęty refundacją w ramach programu lekowego „Leczenie dorosłych chorych na pierwotną małopłytkowość immunologiczną (ICD-10 D69.3)” oraz „Leczenie pediatrycznych chorych na przewlekłą pierwotną małopłytkowość immunologiczną (ICD-10 D69.3)”.
  5. Synagis (paliwizumab) został objęty refundacją w ramach programu lekowego „Profilaktyka zakażeń wirusem RS (ICD-10  P 07.2, P07.3, P 27.1)” w ramach poszerzonej populacji pacjentów, obejmującej także dzieci urodzone między 28 a 32 tyg. wieku ciążowego.

Wirus RSV: rząd wprowadza korzystną zmianę dla wcześniaków

Zmiany na liście „75+”

W wykazie bezpłatnych leków dla seniorów znajdzie się więcej kolejnych bezpłatnych leków. Od 1 marca 2018 r. w wykazie bezpłatnych leków dla seniorów 75+ znajdą się doustne leki przeciwcukrzycowe z grupy limitowej 16.0 Doustne leki przeciwcukrzycowe – pochodne sulfonylomocznika zawierające substancje czynne: gliclazidum, glimepiridum, glipizidum refundowane dla pacjentów z cukrzycą oraz leki przeciwzakrzepowe z grupy limitowej 21.0, Leki przeciwzakrzepowe z grupy antagonistów witaminy K zawierające substancje czynne: warfarinum, acenocumarol refundowane we wszystkich zarejestrowanych wskazaniach na dzień wydania decyzji administracyjnej o objęciu refundacją i ustaleniu ceny urzędowej.

Projekt obwieszczenia Ministra Zdrowia w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych na dzień 1 marca 2018 r.

AS

Źródło: MZ

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

22 komentarze

Irena z Warszawy Wtorek, 27 Lutego 2018, 2:14
Czekamy z niecierpliwością i nadzieją na refundację leku Pomalidomid ratującego nam życie. Każdy kolejny miesiąc zwłoki, to kolejne bezsensowne odchodzenie z tego świata ludzi w wielkim bólu i rozpaczy. Trudno jest nam zrozumieć, że teoretycznie lek jest, ale nie możemy go otrzymać. Życie jest najwyższą wartością i w imię tej wartości, bardzo prosimy o przyspieszenie pozytywnej decyzji w sprawie!
Wiesława Matuszczak Poniedziałek, 26 Lutego 2018, 19:45
Z przykroscią stwierdzamy że na liście leków refundowanych brakuje pomalidomidu, leku na szpiczaka. Jestem po trzech liniach leczenia z nawrotowym szpiczakiem. Mam dopiero 56 lat. Nie chcę jeszcze umierać. Bardzo proszę o refundację pomalidomidu,
Janusz reCAPTCHA Niedziela, 25 Lutego 2018, 18:38
Pomalidomid to szansa na życie wielu chorych na szpiczaka. Dlaczego odbiera się nam tą szansę i skazuje na śmierć????
Pacjentka Maria Sobota, 24 Lutego 2018, 19:38
Dlaczego, mimo ogromnego postępu na świecie w leczeniu szpiczaka opornego (programy trójlekowe), my nie zasługujemy nawet na znany od lat pomalidomid? Przecież oferta firmy farmaceutycznej jest bardzo dobra! O co chodzi? O brak empatii? Bo tym razem - nie o pieniądze!
Małgosia reCAPTCHA Sobota, 24 Lutego 2018, 13:39
Dlaczego musimy walczyć o to, żeby osoby odpowiedzialne za nasze zdrowie pozwoliły nam żyć i pracować. Pomalidomid ratuje życie co do tego nie ma wątpliwości. W innych krajach chorzy na szpiczaka mają do niego dostęp a nas się go pozbawia. Dlaczego???
Marian Poznań Sobota, 24 Lutego 2018, 9:43
Bardzo mi przykro,że w opublikowanym projekcie marcowej listy refundacyjnej brakuje POMALIDOMIDU-leku który pozwoliłby żyć pacjentom chorującym na szpiczaka plazmacytowego. Umierać ze świadomością,że lek dostępny jest w całej Europie, tylko nie dla polskich pacjentów- to okrutne. Do 1 marca mam jeszcze nadzieję,że MZ dostrzeże to niedopatrzenie i lek POMALIDOMID dołączy do grupy leków refundowanych.
Małgosia Piątek, 23 Lutego 2018, 20:34
Czy naprawdę rząd nie rozumie jak wiele osób czeka na pomalidomid z nadzieją, że będą jeszcze jakiś czas mogli cieszyć się życiem i pracować a nie wegetować w oczekiwaniu na niechybną śmierć.
Jesteśmy obywatelami w wieku produkcyjnym z dużym doświadczeniem zawodowym, niełatwo nas będzie zastąpić jeśli wszyscy poumieramy.
Maria Zaniewska Piątek, 23 Lutego 2018, 19:07
Szanowny Panie Ministrze
Bardzo Pana proszę o przyjęcie BARDZO DOBREJ oferty na Pomalidomid! Ten lek pozwoli mi dłużej żyć, czego i PANU Z CAŁEGO SERCA ŻYCZĘ!
Małgorzata K Piątek, 23 Lutego 2018, 13:25
Gilenya - super, że czas refundacji został wydłużony. Chorzy powinni mieć szansę na życie jak najdłużej. pytanie co z osobami chorymi szpiczaka plazmocytowego, dla których Pomalidomid to ostatnia deska ratunku? to ludzie którzy przeszli już nie jedna bitwę i duchowo mają siłę na stoczenie kolejnych - potrzeba im broni, żeby dalej toczyć walkę! Czy jest jeszcze szansa na dopisanie leku do listy? do końca lutego jest jeszcze kilka dni... może ministerstwo jednak zmieni zdanie i da szansę chorym na szpiczaka?
Pacjent ze szpiczakiem Piątek, 23 Lutego 2018, 10:10
Brak refundacji leku (POMALIDOMID) ostatniej szansy stawia społeczeństwo Polskie na równi z krajami trzeciego świata. Osoby wydające w tej sprawie decyzje nie mają chyba świadomości, że skazują rocznie nawet kilkuset ludzi na śmierć, myślę że najlepszą szkołą życia byłyby osobiste doświadczenia z tą chorobą. Tylko wtedy można zrozumieć beznadziejną sytuację umierającego człowieka, któremu państwo odmawia leczenia (teoretycznie eutanazja jest przecież w Polsce zakazana).
Zdesperowana Piątek, 23 Lutego 2018, 0:01
Dziękujemy za synagis. ale co z pacjentami chorymi na szpiczaka?
Pomalidomid to nasza ostatnia nadzieja
Maksymilian Czwartek, 22 Lutego 2018, 20:58
Wygląda na to, że chorzy na szpiczaka mnogiego nadal będą czekać na ratujący im życie lek pomalidomid... Ilu z nich umrze z racji braku terapii...
Zenon K. Czwartek, 22 Lutego 2018, 18:20
Pacjent- Członek Fundacji Carita.
My pacjenci jesteśmy bezsilni ze względu na brak refundacji Pomalidomidu. Nasze życie zależy od was drodzy nasi włodarze. Wciąż czekamy na decyzje Pana Ministra by pochylił się nad naszym życiem i odroczył nasz wyrok śmierci refundując nam tak niezbędny lek jakim jest Pomalidomid. Każdy kolejny miesiąc oczekiwania łączy się z osłabieniem naszego ciała oraz ducha. Pokonaliśmy wiele etapów brutalnej choroby. Pomalidomid ma nam dać kolejną szanse w walce z chorobą. Kiedy Panie Ministrze możemy oczekiwać i jak długo na ten niezbędny dla nas lek. Dlaczego tak długo trwa refundacja tego życiodajnego leku. Popieramy prośbę Pani Prezes Fundacji Carita - Wiesławy Adamiec w dalszej walce o refundacje Pomalidomidu. Prosimy o wysłuchanie nas chorych.
Z poważaniem Zenon Kurzawa.
Ryszard B. Czwartek, 22 Lutego 2018, 17:53
Kto nie choruje na Szpiczaka Mnogiego ten nigdy nie zrozumie problemów związanych z leczeniem tego nowotworu krwi.Nie wie też ile dolegliwości jest towarzyszących tej chorobie i leczenie u Diabetologa,Okulisty,Pulmonologa, Kardiologa i td.
Chorzy na szpiczaka. Czwartek, 22 Lutego 2018, 17:15
Kiedy możemy doczekać refundacji Pomalidomidu? Czy doczekamy?
Chorzy na szpiczaka proszą o pilne rozpatrzenie refundacji.
Piotr Czwartek, 22 Lutego 2018, 17:13
Kiedy bedzie refundacja leku Pomalidomid, ktory ratuje zycie i daje ostatnia szanse pacjetom chorym na Szpiczaka Mnogiego???
Robert Warszawa Czwartek, 22 Lutego 2018, 16:18
To co wyprawia MZ woła o pomstę. Dla obecnie nam panujacych my pacjenci ze szpiczakiem jesteśmy za mało liczni i nie stanowimy materiału i wyrobnika wyborczego ,ale zobaczymy jak sie wszyscy zrzeszą czy bedzie tak do smiechu . Generalnie rząd ma nas w poważaniu skoro odmawia refundacji leku w sytuacji gdy w całej EU jest lepsze podejści i leczenia do tej grupy pacjentów . Nie wiem za co nas mają Panowie i Panie z MZ skoro skazują nas na powolną smierć . Nie tak sobie wyobrażałem dbanie o Polaków dotknietych nowotworami ...
Aga Czwartek, 22 Lutego 2018, 15:49
Do 1 marca mamy jeszcze nadzieję, że ktoś dostrzeże to niedopatrzenie i lek Pomalidomid dołączy do grupy leków refundowanych.
Życzę zdrowia
Marta Czwartek, 22 Lutego 2018, 15:44
Bezgranicznie mi przykro, że nie ma na liście POMALIDOMIDU - leku, który pozwoliłby żyć wielu pacjentom chorym na szpiczaka mnogiego. Umierać ze świadomością, że lek dostępny jest w całej Europie tylko nie dla polskich pacjentów -to okrutne .
Paweł Antkowiak Czwartek, 22 Lutego 2018, 15:41
A dla chorych na szpiczaka mnogiego nic? Od 6 lat walczę z chorobą i wszyscy specjaliści podkreślają, że mam być dobrej myśli, bo są nowe leki. Nadzieja pozwala nie tylko mi, ale wielu innym pacjentom w trudnej walce z chorobą. Czytamy, że nie tylko w USA, ale także w większości krajów UE są dostępne Pomalidomid, Carfizomib, Daratumumab itd. I każdego roku robimy wszystko, aby doczekać kolejnej opcji terapeutycznej. Brak wprowadzenia jakiegokolwiek nowego leku do listy refundacyjnej dla naszej choroby (mimo, że postęp w leczeniu naszej choroby jest ogromny) gasi nadzieję, że wiele lat przed nami. To smutne... a może jeszcze nie wszystko stracone?