Szpitale tracą na zatrudnianiu ekspertów od zarządzania? Są najnowsze analizy

21 Lutego 2018, 14:11

Analiza wydatków 120 placówek medycznych NHS sugeruje, że im więcej wydają na konsultantów do spraw zarządzania, tym stają się mniej efektywne. Każde wydane 100 tys. funtów na specjalistów od zarządzania wiązało się z dodatkowymi kosztami w wysokości około 11 tys. funtów.

Badanie, opublikowane w czasopiśmie Policy and Politics, opisuje, w jaki sposób roczne wydatki NHS na konsultantów w zakresie zarządzania prawie podwoiły się z 313 milionów funtów w 2010 roku do 640 milionów funtów w 2014 roku.

Eksperci z uniwersytetów w Bristolu, Sewilli i Warwick Business School połączyli dane ze 120 szpitali w Anglii w okresie od 2009/10 do 2012/13 z działaniami mającymi na celu określenie efektywności.  

Menedżer oznacza straty?

Stwierdzili, że wydatki na konsultantów w zakresie zarządzania były związane z nieefektywnością odpowiadającą średniej rocznej stracie przeciętnego szpitala w wysokości 10 600 funtów. Kwota ta nie obejmowała środków faktycznie wydatkowanych na doradztwo.

Andrew Sturdy, profesor zarządzania na Uniwersytecie w Bristolu, powiedział: "Nasze badania wyraźnie pokazały, że konsultanci od zarządzania nie tylko nie poprawiają skuteczności NHS, ale w większości przypadków pogarszają sytuację”. "Dane pokazują, że jest to problem ogólnosystemowy - to pieniądze, które, jak twierdzą niektórzy, mogłyby być lepiej wydane na usługi medyczne lub ekspertyzę zarządzania wewnętrznego” - dodał.

NHS powinien mniej wydawać na konsultantów

Profesor Ian Kirkpatrick z Warwick Business School podkreśla: "Biorąc pod uwagę ograniczenia finansowe, przed którymi stoi NHS, oczywiste pytanie brzmi, czy należy nadal korzystać z zewnętrznych porad konsultacyjnych”.

AS

Źródło: The Telegraph

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz