WHO alarmuje: ponad 20 tys. przypadków odry w Europie

23 Lutego 2018, 10:02

W ubiegłym roku liczba przypadków odry w Europie była cztery razy większa niż w 2016 r. – wynika z najnowszych danych Światowej Organizacji Zdrowia. To m.in. wynik niskiej wyszczepialności – wskazuje WHO.

W ubiegłym roku ponad 21 tys. osób złapało wirusa odry, 35 osób z tego powodu zmarło.  Najnowsze dane WHO zaskoczyły ekspertów, szczególnie w zestawieniu z danymi za 2016 rok, kiedy zachorowań na odrę w Europie było tylko 5200.

Przyczyną brak szczepień

"Każda nowa osoba dotknięta przez odrę w Europie przypomina nam, że niezaszczepione dzieci i dorośli, niezależnie od tego, gdzie mieszkają, nadal są narażeni na zachorowanie i przekazanie choroby innym osobom", powiedziała dr Zsuzsanna Jakab, Dyrektor Regionalny WHO na Europę. "Ponad 20 tys. przypadków odry i 35 zgonów z tego powodu w 2017 r. jest tragedią, której po prostu nie możemy zaakceptować." – dodała.

Europa od lat walczy o kontrolę nad odrą

Jednym z najgorszych z ostatnich lat był rok 2013, kiedy w całej Europie było ponad 10 tys. przypadków. Jednak w 2017 roku liczba ta wzrosła ponad dwukrotnie.

Najgorszy pod względem odry okres w Stanach Zjednoczonych przypada na rok 2014, kiedy było 667 przypadków zachorowań. W zeszłym roku w USA zdiagnozowano odrę u 86 osób, a do tej pory w tym roku zgłoszono 9 przypadków do Centrów Kontroli i Zapobiegania Chorobom. "Większość osób, które zachorowały na odrę, nie było szczepione" - podkreśla CDC. 

Odra jest jednym z najbardziej zaraźliwych wirusów

Eksperci twierdzą, że aby kontrolować odrę, 95 procent populacji musi być szczepione lub odporne z powodu wcześniejszej infekcji. Odra jest jednym z najbardziej zaraźliwych wirusów - infekuje 90 procent ludzi, którzy są na nią narażeni, jeśli nie są odporni, i może zarazić ludzi, którzy wejdą do pokoju nawet dwie godziny po wyjściu zakażonej osoby.

Zgodnie z danymi WHO, w ubiegłym roku najwięcej przypadków odry odnotowano w Rumunii - 5,562. Włochy miały ponad 5000 przypadków, a Ukraina 4 767.

Pomimo wzrostu zachorowań w Europie WHO twierdzi, że szczepienia przeciwko odrze są sukcesem. "Globalne zgony na odrę zmniejszyły się w ostatnich latach o 84 procent na całym świecie - z 550 100 zgonów w 2000 r. Do 89 780 w 2016 r." - mówi WHO.

 

AS

Źródło: NBC News

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz