PO: zmiany w ratownictwie groźne dla 2 mln pacjentów

26 Lutego 2018, 12:56

Fobia upaństwawiania i centralizacji wszystkiego, którą kieruje się ten rząd powoduje, że system niepublicznego ratownictwa zniknie, zaś nie widzimy pomysłu na wypełnienie tej luki. Wzywamy ministra zdrowia do przedstawienia informacji w tej sprawie - mówił dziś w Sejmie Bartosz Arłukowicz, szef sejmowej Komisji Zdrowia.

- Minister zdrowia podjął decyzję o likwidacji niepublicznego systemu ratownictwa medycznego w Polsce od końca czerwca tego roku. Wiąże się to de facto z likwidacją 150 zespołów ratownictwa i zagrożeniem bezpieczeństwa dla 2 mln pacjentów. Nie wprowadza się dziś zmian w budżecie, żeby zapewnić zakup czy jakikolwiek inny sposób nabycia karetek, które wypadną z systemu po wprowadzeniu tych zmian. Zadajemy pytanie ministrowi zdrowia, w jaki sposób chce zabezpieczyć 2 mln pacjentów po wprowadzeniu swojej ustawy - mówił dziś w Sejmie Bartosz Arłukowicz.

Rząd chce wyciąć z rynku prywatne podmioty

Parlamentarzyści Platformy Obywatelskiej wskazywali też, że to już kolejne posunięcie Ministerstwa Zdrowia w ostatnim czasie, na którym cierpią prywatne podmioty w ochronie zdrowia i za przykład podawali sieć szpitali. – Okazuje się, że najważniejszy cel w ratownictwie to nacjonalizacja. Pytanie jest czy aby na pewno tego typu działanie jest gospodarne – mówiła wiceszefowa sejmowej Komisji Zdrowia Beata Małecka-Libera.

Zmiany niebezpieczne dla pacjentów

- W tej ustawie jest wiele szczegółów, które rodzą znaki zapytania. Zespoły ratownictwa, które składają się z dwóch ratowników, mają się składać z trzech. Skąd się wezmą na to pieniądze? – pytał senator PO prof. Tomasz Grodzki. – Dyspozytorzy mają być przeniesieni pod władzę wojewodów. To oznacza, że staną się tylko centralą telefoniczną. Zmiany są niebezpieczne dla pacjentów. W obecnym kształcie ustawy jednostki państwowe i jednostki prywatne dorobiły się zupełnie przyzwoitej współpracy i wszyscy zgodnie świadczą usługi dla pacjentów. Niszczenie sektora prywatnego w ratownictwie spowoduje realne zagrożenie dla ludzi wymagających nagłej i pilnej pomocy - podkreślał dziś senator T. Grodzki.

O pracach nad zmianami w ustawie o państwowym ratownictwie medycznymi pisaliśmy tutaj.

AS

Źródło: Sejm

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

11 komentarzy

TOMY Czwartek, 01 Marca 2018, 15:02
A widzieliście kiedyś prywatną straż pożarną? A może policjanta na kontrakcie?
TOMY Czwartek, 01 Marca 2018, 14:21
A widzieliście kiedyś prywatną straż pożarną? B dobrze, upaństwowić i zakończyć nabijania prywatne kieszenie.
Kontaktowy Środa, 28 Lutego 2018, 12:26
Widzę że mój komentarz jest chyba nie wygodny dla niektórych pisze go już któryś raz. Wszyscy tylko etaty etaty upanstwowienia. Tylko nikt nie patrzy na to za ile te etaty. Dostaniecie 2500zk brutto podstawy i ciekawe czy będziecie zadowoleni. Ja tak wolę kontrakt ale każdy woli coś innego
Tomek Wtorek, 27 Lutego 2018, 8:19
"wzywamy ministra do przedstawienia informacji w tej sprawie" szanowni państwo z PO:) informacje są :) rząd nie ściągnie prywatnych karetek jeśli teren nie będzie zabezpieczony państwowymi... Jak łatwo jest manipulować. A Pan Arłukowicz to niech lepiej się już nie błaźni, bo po raz kolejny im się przypomnie że 8 lat rządzili i w ratownictwie zrobili wielką kupę, tyle.
Co do prywatnych karetek, może większości by to nie przeszkadzało gdyby Falck był polski. Czemu kasa ma uciekać z kraju? Tak w Polsce jest z bankami, marketami, mediami... Większość to zagranica. Wysysają z nas pieniądze jak pijawki. Nie mówię oczywiście stop wszystkiemu, ale w Polsce większość udziałów powinni mieć Polacy. Inne kraje jak na to sobie nie pozwalają... A nas po cichu drylują od lat.
urwis Wtorek, 27 Lutego 2018, 7:01
I tu macie racje, wy nie widzicie pomysłu na wypełnienie luki w systemie, ale na szczęście ja który pracuję 22 lata w RM widzę:
- Personel przejdzie z prywatnych firm do Państwowego RM
- Publiczne pieniądze zostaną w Polsce
- Prywatni mogą sobie robić transporty, albo niech zabiorą sprzęt i pojazdy do krajów pochodzenia, albo szukać szczęścia w innym kraju, tak jak po wyjściu ze Słowacji>
I w końcu gruntowna reforma POZ.
urwis Wtorek, 27 Lutego 2018, 6:45
BZDURY. I znowu chcecie, ŻEBY WAM LEPIEJ SIĘ ŻYŁO, marzy się wam znowu eldorado prywatne. Dlaczego CPR-y wysyłają do wszystkiego, stały się centralą telefoniczną, właśnie przez tych biznesmenów LEKARZY RODZINNYCH, nic ale to nić nie robią tylko szpitale obciążają, wysyłając niepotrzebnie chorych, zapomnieli chyba jak się leczy, tylko pieniądze liczą. Prywatne firmy nie wchodziły na pusty teren, tylko tam gdzie działały pogotowia, po prostu przejmowały KONTRAKTY. I proszę nie zamydlać ludziom oczu.
Pracownik ochrony zdrowia Poniedziałek, 26 Lutego 2018, 23:23
Pan Arłukowicz już był ministrem zdrowia i nic nie pokazał, za jego nadzoru był to najgorszy okres w ochronie zdrowia od wojny chyba, to co przez dziesięciolecia zbierali dziadkowie i ojcowie rozwalił sam, tym ludziom (PO) już dziękujemy!
R Poniedziałek, 26 Lutego 2018, 16:16
Panie Arlukowicz ratownictwo medyczne tylko państwowe !
Q Poniedziałek, 26 Lutego 2018, 16:05
Ratownictwo medyczne tylko państwowe !
Kontaktowy Wtorek, 27 Lutego 2018, 17:58
Taaa państwowe z full etatyzacją za 2500zl brutto. Tego chcecie? To ja już wolę pracować na kontrakcie przynajmniej wiem za co pracuje.
Andrzej Poniedziałek, 26 Lutego 2018, 16:02
Arłukowicz gada bzdury