Ustawa o e-recepcie: są uwagi sejmowych prawników. Rząd się spieszy

28 Lutego 2018, 11:23

Dziś sejmowa Komisja Zdrowia rozpatrywała rządowy projekt ustawy dotyczący wdrożenia elektronicznej recepty. Do projektu liczne uwagi mieli sejmowi prawnicy. Mimo to Komisja Zdrowia przyjęła ustawę, która teraz trafi do drugiego czytania (być może nawet już dzisiaj). Sprawa jest pilna. Ministerstwo Zdrowia deklaruje, że od początku przyszłego roku w każdej aptece w Polsce będzie można zrealizować e-receptę.

Rządowy projekt wprowadza zmiany w kilku innych ustawach, m.in. w ustawie Prawo farmaceutyczne i ustawie o zawodach lekarza i lekarza dentysty. I tego m.in. dotyczą uwagi sejmowego Biura Legislacyjnego. Zdaniem prawników nie powinna się ona odnosić w nazwie do e-recepty, bo nie tego dotyczą zasadnicze zmiany. Biuro Legislacyjne ma także wątpliwości do procedury konsultacyjnej towarzyszącej tej ustawie. Przypomnijmy, że projekt – z uwagi na pilny charakter – został zwolniony z konsultacji.

Ustawa potrzebna "na wczoraj"

- Czy ustawa była dyskutowana na forum Rady Dialogu Społecznego lub innego forum trójstronnego? – pytał dziś w Sejmie wiceministra zdrowia Janusza Cieszyńskiego szef PSL, Władysław Kosiniak-Kamysz. – Jeśli nie było takich konsultacji, to dlaczego tak ważny projekt jest pilnie procedowany? – dopytywał szef Ludowców. – Ta pilna procedura odzwierciedla się w braku konsultacji ale też w tempie prac na posiedzeniu Sejmu. Już dziś mamy projekt drugiego czytania, które odbędzie się jeszcze dzisiaj. Zgodnie z harmonogramem prac Sejmu, trzecie czytanie ustawy zostało zaplanowane na jutro.

- Brakuje opinii Naczelnej Rady Lekarskiej, która w przypadku tej ustawy jest kluczowa - wskazywała posłanka PO Beata Małecka-Libera. - Na jakiej zasadzie działa uruchomiony w połowie lutego pilotaż e-recepty? Jak sam fizyczny odbiór leków przez pacjenta niesamodzielnego będzie możliwy? - dopytywała wiceprzewodnicząca sejmowej Komisji Zdrowia.

Pilotaż zamiast konsultacji

- Chcemy rozpocząć od pilotażu, który z mojego punktu widzenia jest pogłębioną formą konsultacji - wyjaśniał na dzisiejszym posiedzeniu sejmowej Komisji Zdrowia wiceminister Janusz Cieszyński. - Będziemy pokazywali lekarzom i farmaceutom jak funkcjonują te systemy i odpowiemy na wszystkie ich pytania. Zweryfikowaliśmy odpowiedni poziom usprzętowienia przed przystąpieniem do pilotażu. Nie planujemy doposażania, ale planujemy udzielanie wsparcia technicznego w ramach CSIOZ. Mamy procedury przewidziane na wypadek sytuacji awaryjnych - deklarował wiceminister. 

AS

Źródło: Sejm

Foto: Sejm/K.Białoskórski

Polecamy także:

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

1 komentarz

obserwator Czwartek, 01 Marca 2018, 9:33
Zapowiadany pilotaż jest niesłychanie ograniczony co do uczestników. Jak będą rozpowszechniane informacje, skoro ma to być "rodzaj konsultacji"?