W NFZ ruszą prace nad stworzeniem rejestrów medycznych

01 Marca 2018, 14:06

Jak zapowiedział prezes Andrzej Jacyna, Narodowy Fundusz Zdrowia planuje rozpoczęcie prac nad utworzeniem rejestrów medycznych. W pierwszej kolejności będą one dotyczyły chorób onkologicznych. To odpowiedź na jeden z postulatów środowisk pacjenckich.

W trakcie posiedzenia Parlamentarnego zespołu do spraw organizacji ochrony zdrowia prezes NFZ Andrzej Jacyna zapowiedział rozpoczęcie prac nad utworzeniem rejestrów medycznych. 

- Jesteśmy od niedawna uprawnieni do tworzenia rejestrów i chcemy to zrobić, w tym rejestry onkologiczne, narządowe (np.: w urologii). Jestem otwarty na współpracę, jak tylko temat zostanie podjęty. Stanie się to w najbliższych tygodniach - powiedział Andrzej Jacyna w Sejmie.

Dane z rejestrów medycznych dostępne dla wszystkich

- Ten temat chcielibyśmy rozwinąć, bo też chcielibyśmy podejmować decyzje zarówno organizacyjne, konkursowe, jak i co do wysokości proponowanych stawek na podstawie konkretnych danych pochodzących z rejestrów co do jakości świadczeń. Żeby była możliwość oceny ośrodka. Chodzi o to, żeby ta wiedza była dostępna powszechnie, w formie corocznych publikowanych raportów. Taka jest moja propozycja - podkreślił szef Narodowego Funduszu Zdrowia.

Twarde standardy medyczne

Jak podkreślił Andrzej Jacyna, "jestem zwolennikiem standardów w medycynie i to nie miękkich w formie obwieszczeń, tylko twardych standardów określających zasady leczenia na każdym poziomie od POZ po wysoką specjalistykę. Niestety w Polsce do tej pory jakoś nie udało się przebrnąć tego tematu. Nadal jest opór przed standardami i to głównie środowiska lekarskiego. Jestem zwolennikiem zapożyczenia tych standardów, które już działają powszechnie w świecie. Myślę, że możemy ewentualnie je złagodzić jeśli nas nie stać na te standardy" - dodał szef NFZ.

O utworzenie rejestrów medycznych od dawna zabiegają organizacje środowiska pacjenckie. Chodzi m.in. o możliwość zebrania danych na temat jakości świadczeń udzielanych przez poszczególne placówki medyczne. 

AS

Źródło: Sejm

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

1 komentarz

ja Piątek, 02 Marca 2018, 23:46
kasa misiu i dutki
a jak nie ma miedzi to jest to co jest
a bedzie jeszcze gorzej