Ł. Szumowski: Do końca mojej kadencji kolejki się skrócą

02 Marca 2018, 11:53

Między innymi o tym jak skrócić kolejki mówił dziś w Polskim Radio Warszawa minister zdrowia Łukasz Szumowski. Minister zadeklarował, że możemy oczekiwać, że efekty będą widoczne do końca kadencji. 

- Przede wszystkim trzeba postawić na ambulatoryjną opiekę specjalistyczną i to robimy – powiedział dziś w audycji radiowej minister zdrowia Łukasz Szumowski. – Po drugie poprzez e-receptę odciążyć specjalistów od wypisywania na wizytach recept pacjentom chorym przewlekle, których stan tak naprawdę przez wiele miesięcy się nie zmienia. Być może takimi pacjentami mógłby się opiekować lekarz rodzinny. To jest jego rola – podkreślił minister.

Jak rozładować kolejki do operacji zaćmy

Minister odniósł się też konkretnie do kolejek na operacje zaćmy. Jak podkreślił, w obecnym systemie wielu pacjentów jest zapisywanych na zabieg „na zapas”, mimo że taka potrzeba może zaistnieć dopiero za kilka lat. Wkrótce resort zdrowia wraz z ekspertami ma się tym tematem zająć.

- Sektor publiczny nigdy nie będzie wystarczająco dofinansowany, żeby opieka była natychmiast, w tym momencie. Tak jest na całym świecie – przyznał minister zdrowia Ł. Szumowski. 

Cele krótko- i długoterminowe

- Ja mam cele długoterminowe i krótkoterminowe. W dwa lata można zakończyć projekty, które już zostały rozpoczęte. Bardzo mocno stawiam na informatyzację, chociaż na pierwszym miejscu zawsze stawiałem dialog ze wszystkimi grupami zawodowymi w Polsce. Rozpoczynamy też ogólnopolską debatę o zdrowiu. Żeby pacjentom usprawnić system i powiedzieć, że realnie zmniejszają się kolejki, to musimy wiedzieć jak ten system ma być skonstruowany. Do tej pory takiej debaty nie było. 

Minister pytany o to, kiedy zmniejszą się kolejki do świadczeń mówił, że możemy oczekiwać, że stanie się tak do końca jego kadencji. 

AS

Źródło: Radio Warszawa

Foto: MZ

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz