Jak wprowadzać i finansować innowacje w kardiologii?

05 Marca 2018, 14:04

Czemu potrzebujemy Centrów Doskonałości i czym powinny się zająć?Jakie efekty przyniosła kampania społeczna “Stawka to Życie. Zastawka to Życie”? To jedne z tematów Konferencji Przezcewnikowego Leczenia Chorób Serca - THT Poland. Patronat nad wydarzeniem miała nasza redakcja. 

W czasie sesji "Leczenie strukturalnych chorób serca w Polsce” paneliści dyskutowali o innowacyjnych procedurach i technologiach w kardiologii interwencyjnej oraz o możliwościach ich zastosowania w leczeniu wad zastawkowych serca w Polsce.

 

Coraz więcej TAVI

Profesor Marian Zembala, Dyrektor Śląskiego Centrum Chorób Serca, podkreślił, że Polsce już 25 proc. wszystkich zabiegów wymiany zastawki aortalnej jest wykonywanych małoinwazyjną techniką przezcewnikowa - TAVI.

-  Do zwiększenia liczby zabiegów TAVI z pewnością przyczyniła się kampania społeczna “Stawka to Życie. Zastawka to Życie”, zapewnia jeden z jej twórców i koordynatorów, profesor Adam Witkowski, Prezes - Elekt Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, współdyrektor THT - Liczba zabiegów TAVI wzrosła dzięki Kampanii z 453 do ponad 1000 w niecałe 3 lata. Rok 2017 był kolejnym, w którym zanotowano ponad dwudziestoprocentowy wzrost ilości tych procedur.

 

Starzenie wymaga wzrostu nakładów 

Eksperci byli zgodni, że pomimo pozytywnego trendu w Polsce zabiegów TAVI wykonywanych jest wciąż za mało. Dr Jerzy Gryglewicz, ekspert Instytutu Zarządzania w Ochronie Zdrowia szacuje, że do 2025 roku w Polsce osoby powyżej 65 roku życia będą stanowiły już 23 proc. społeczeństwa, a liczba hospitalizacji w oddziałach kardiologicznych sięgnie 600 tysięcy rocznie. Takie szacunki już dzisiaj wymuszają zwiększenie nakładów na kardiologię i poszukiwanie nowych metod leczenia pacjentów - zauważa Maciej Miłkowski - Wiceprezes Narodowego Funduszu Zdrowia ds. finansowych - i dodaje, że w 2017 roku wydatki te sięgały 1 mld PLN.

 

Priorytety dla rządu? 

Wiceminister Marek Tombarkiewicz przekonywał zebranych podczas THT 2018 gości, że kardiologia i onkologia to dziś dwa główne priorytety rządu Premiera Morawieckiego i podkreślił, że w Ministerstwie Zdrowia trwają właśnie prace nad jedną z kluczowych ustaw w tym zakresie, dotyczącą rejestrów usług medycznych.

 

Rejestry

-  Szczegółowe dane dotyczące przeprowadzanych w Polsce procedur medycznych pozwolą lepiej planować wydatki związane z ochroną zdrowia w Polsce oraz wpłyną na lepszą ocenę ich efektywności - podkreślił dr Roman Topór-Mądry, Prezes Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji

 Z punktu widzenia pacjentów, których reprezentowała Ewa Borek, Prezes Fundacji MY PACJENCI, rejestry stanowić mogą doskonałą bazę wiedzy o skuteczności leczenia w poszczególnych ośrodkach w kraju i pozwolą pacjentom na wybór placówki z najlepszymi wynikami terapii.

 

Powołanie Centrów Doskonałości

Wiele uwagi w debacie podczas Konferencji THT 2018 poświęcono zagadnieniu utworzenia w Polsce Centrów Doskonałości (Centres of Excellence), których głównym zadaniem byłoby tworzenie i wprowadzanie innowacyjnych procedur oraz technologii medycznych połączone z kompleksową opieką kardiologiczną i kardiochirurgiczną nad pacjentami.

-  Centrów tych powinno być kilka i powinny być one zlokalizowane w różnych regionach kraju. Powinny mieć zapewnione stałe finansowanie, a także możliwość wprowadzania do Polski istniejących na świecie rozwiązań i ich dostosowywania do polskich realiów. Finansowanie niekomercyjnych badań naukowych i warunki ich prowadzenia, które oferują aktualnie Narodowe Centrum Nauki oraz Narodowe Centrum Badań i Rozwoju są w tym zakresie niewystarczające - przekonywał profesor Piotr Ponikowski, Prezes Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.

 

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz