Będzie protest lekarzy? OZZL ostrzega ZUS i Ministerstwo Pracy

06 Marca 2018, 9:24

Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy protestuje przeciwko ograniczeniu przez ZUS liczby druków ZUS ZLA. Lekarze ostrzegają, że w przypadku zmuszania ich do wypełniania e-zwolnień będą wypisywać je na zwykłych kartkach papieru. Wielu może też zrezygnować z uprawnienia wystawiania na rzecz ZUS druków zwolnień.

ZUS tłumaczy, że przygotowuje się do całkowitego przejścia na e-zwolnienia od lipca br. Tymczasem ograniczenie liczby papierowych druków przypada na sezon grypowy. OZZL to już kolejna grupa lekarzy, którzy zwracają uwagę na ten problem.

ZUS "tresuje" lekarzy?

Zdaniem OZZL takie ograniczenia w wydawaniu papierowych druków zwolnień to rodzaj „tresury” i przymusu do korzystania z wersji elektronicznej, a to z kolei jest wyrazem „przedmiotowego traktowania lekarzy przez urzędników ZUS”. Jak podkreślają lekarze, system elektronicznych zwolnień jest nadal daleki od doskonałości, a jego wdrażanie powinno się odbywać stopniowo.

Będzie protest?

„Ostrzegamy, że próby wprowadzenia e-zwolnień na zasadzie „tępego przymusu” mogą spowodować, że wielu lekarzy zrezygnuje z uprawnienia do wystawiania na rzecz ZUS druków zwolnień, których celem jest wypłata świadczeń pieniężnych, a obowiązek orzekania o stanie zdrowia pacjentów (i konieczności zwolnienia z pracy) będą wypełniać na zwykłych kartkach papieru” – podkreśla Zarząd Krajowy OZZL i wyraża nadzieję na zmianę stanowiska ZUS i MRPiPS w tej sprawie.

AS

Źródło: OZZL

Polecamy także: 

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz