MF: nowe wzory akcyzy na alkohol i papierosy

07 Marca 2018, 9:07

Do konsultacji społecznych trafił projekt rozporządzenia ministra finansów w sprawie oznaczania wyrobów akcyzowych znakami akcyzy. Jakie zmiany czekają producentów papierosów i alkoholu?

Projekt rozporządzenie wprowadza nowe wzory znaków akcyzy na wyroby tytoniowe i susz tytoniowy oraz wprowadza dodatkowy sposób nanoszenia znaków akcyzy na twarde opakowania jednostkowe papierosów.

Unijne wytyczne

Jak zaznacza Ministerstwo Finansów zmiany te pozwolą na dostosowanie się przemysłu tytoniowego do przepisów Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady z kwietnia 2014 r. w sprawie zbliżenia przepisów ustawowych, wykonawczych i administracyjnych państw członkowskich w sprawie produkcji, prezentowania i sprzedaży wyrobów tytoniowych i powiązanych wyrobów.

Łatwiej sprawdzić legalność produktu

Projekt wprowadza też nowe wzory znaków akcyzy na wyroby spirytusowe, które będą zawierały kod 2D. Kod ten ma ułatwić i usprawnić weryfikację legalności produktu oraz autentyczności umieszczonej na nim banderoli.

Cena nowych znaków akcyzy nie ulegnie zmianie.

Od kiedy zmiany?

Nowe wzory znaków akcyzy na wyroby tytoniowe i susz tytoniowy, określone w przedmiotowym projekcie, będą mogły być stosowane od 1 stycznia 2019 r.

Projekt rozporządzenia Ministra Finansów zmieniającego rozporządzenie w sprawie oznaczania wyrobów akcyzowych znakami akcyzy

AS

Źródło: RCL

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

1 komentarz

ustawa tytoniowa do poprawki Środa, 07 Marca 2018, 19:09
Jestem za lekkim złagodzeniem ustawy tytoniowej. Co bym zmienił: Ostrzeżenia zdrowotne zajmowałyby 50%( tekst+ grafika) przodu i tyłu paczki papierosów, a nie jak obecnie 65%. Informacja o tym ile zawiera nikotyny i substancji smolistych jest ważna, gdyż obecnie brak takiej informacji daje wyobrażenie, że w takich papierosach może być wszystko, bez uprzedniej kontroli odnośnie ilości szkodliwych substancji. Dopuściłbym do obrotu produkty alternatywne, podgrzewacze tytoniu oraz ziołowe papierosy beznikotynowe, jako zamienniki i pomoc w redukcji a nawet rzuceniu palenia. Najtańsze papierosy powinny kosztować nie mniej niż 11zł a najdroższe nie więcej niż 15zł. Papierosy smakowe powinny zniknąć, z wyjątkiem mentolowych, gdyż byłby to cios dla przemysłu tytoniowego.