Ł. Szumowski szykuje plan dla psychiatrii: szybki wzrost wycen, ścieżki rozwoju

07 Marca 2018, 12:27 dzieci

Wyceny w psychiatrii, zarówno dziecięcej jak i dorosłych są za niskie - przyznaje minister zdrowia Łukasz Szumowski. Chce je szybko podnieść, na razie dzięki przelicznikom jakie wprowadzić może NFZ. W psychiatrii dziecięcej chce wprowadzić ścieżki rozwoju dla młodych medyków tej specjalności oraz rozwijać opiekę pedagogiczno-psychologiczną. 

Pilotaż środowiskowej

Są już przepisy dotyczące pilotażu opieki środowiskowej w psychiatrii. Jak podkreśla Szumowski, mają one zwiększyć dostęp do świadczeń poza szpitalami, ale do tego niezbędna jest jeszcze poprawa finansowania świadczeń. Ta ma nastąpić niedługo - poprzez szybszą ścieżkę, czyli zastosowanie mnożników przez NFZ. Wtedy za wybrane procedury może płacić np. 1,1 czy 1,2 obecnej stawki, bez czasochłonnego procesu pełnej taryfikacji. Rozmawiał już na ten temat z szefem NFZ Andrzejem Jacyną. 

Minister zwrócił uwagę, że stawki te obecne są różne w różnych regionach kraju, do czego trudno znaleźć uzasadnienie. I zapowiedział wyrównanie ich w górę. 

Psychiatria dziecięcia priorytetem: będą ścieżki rozwoju

Łukasz Szumowski podkreśla, że szczególny problem jest w psychiatrii dziecięcej, w której bardzo brakuje lekarzy. Choć jest ona już teraz traktowana jako specjalizacja priorytetowa, co wiąże się z lepszą stawką dla rezydentów, to chętnych bardzo brakuje. Jak uważa MZ wynika to m.in. z tego, że młodzi psychiatrzy dziecięcy nie mają ścieżek rozwoju w szpitalach. I w tym zakresie ministerstwo chce opracować dla nich program.

Poradnie przed szpitalem

Ministerstwo chce też wzmocnić opiekę dla dzieci i młodzieży na poziomie poradni pedagogiczno-psychiatrycznych. Jak podkreśla Łukasz Szumowski, wiele problemów powinno rozwiązywać się na tym poziomie, poprzez pracę z dzieckiem i jego rodziną. Tymczasem zdarza się, że młoda osoba z depresją trafia z powodu braku dostępu do innych form pomocy, od razu do szpitala. 

Aleksandra Kurowska

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

2 komentarze

Czubek Sobota, 22 Września 2018, 13:05
Psycholodzy,psychoterapeuci pomiataja wami jak chca , a wy co macia naprzeciw … samouwielbienie i egoizm.A gdziue wasza sila zwiazkowa ? Banda choloty nic nie osiagnie , tylko smiech na sali.
... Piątek, 06 Lipca 2018, 19:15
Nie samym lekarzem psychiatria stoi. Bez psychoterapeutów i psychologow klinicznych psychiatrzy sobie poradzą? Wszystkim pigułe?