MZ przejrzy kalendarz szczepień

07 Marca 2018, 12:43 Szczepienia

Minister Łukasz Szumowski chce zrobić przegląd kalendarza szczepień ochronnych. - Do tej pory było tak, że tylko dodawaliśmy produkty, powinniśmy poprosić wakcynologów i pediatrów, by go przejrzeli - mówi minister. 

Eksperci postulują rozszerzenie finansowanych ze środków publicznych szczepień ochronnych dla dzieci m.in. o rotawirusy i szczepienia przeciwko ospie wietrznej. Na razie rozszerzono jednak tylko szczepienia przeciwko pneumokokom na całą populację dzieci urodzonych po 2016 r.
Zobacz: Jest już program szczepień ochronnych na 2018 r.

Minister Łukasz Szumowski na razie nie mówi na ten temat. Chce za to, by przejrzeć kalendarz szczepień i ocenić obecne w nim teraz preparaty. Zwraca uwagę, że w poprzednich latach poszerzano kalendarz, ale nie dokonywano oceny zakwalifikowanych wcześniej preparatów.

Aleksandra Kurowska

Polecamy także:

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

6 komentarzy

Ja Niedziela, 11 Marca 2018, 19:02
Eksperci na garnuszku koncernów podpowiadają tylko jedno: rozszerzyć :(
Tojo Piątek, 09 Marca 2018, 9:34
Za wzór powinna służyć polityka zdrowotna Japonii
gość Piątek, 09 Marca 2018, 7:41
Szczepionki to biznes dla mafii farmaceutycznej, a dla dzieci choroby bądź śmierć. Wszystko w białych rękawiczkach!
Aśka Czwartek, 08 Marca 2018, 21:27
Niech rodzice zdecydują czy chcą rozszerzać szczepienia . Dzisiaj w mojej byłej przychodni pediatra stwierdził ,że co raz więcej jest zgłaszanych powikłań po pneumokokach i DTP . Może niech MZ przyjrzy się temu a nie dodawaniu
Anna Czwartek, 08 Marca 2018, 19:51
W takim razie ja sie pytam na jakiej podstawie preparaty te które nie były oceniane wogole znalazły sie w kalendarzu szczepień i sa podawane dzieciom? Szczepienia trzeba zminimalizować a nie dodawać kolejne i kolejne. Obudźcie sie w końcu ludzie bo sie nasze dzieci traktuje jak bydło na którym można experymentowac. A za skutki zdrowotne takiego ich traktowania nikt nam nie zadośćuczyni bo kto jest rodzicem ten wie ze nie ma nic ponad zdrowie własnego dziecka. A państwo te dzieci nam po prostu truje. I to jest po prostu przykre jak można tak traktować swoich najmniejszych obywateli na których ma byc budowana przyszłość tego państwa!
Polak Środa, 07 Marca 2018, 21:49
Jak mają Ci eksperci robić ten przegląd to już wiadomo z jakim skytkuem.