PEX PharmaSequence publikuje raport o polityce lekowej

07 Marca 2018, 13:10

Podczas gdy w resorcie zdrowia trwają wciąż prace nad dokumentem "Polityka lekowa" PEX PharmaSequence publikuje raport na ten sam temat, gdzie wskazuje m.in. na przyczyny rosnących potrzeb pacjentów i słabe punkty obecnego systemu refundacyjnego. 

Jak zaznaczają autorzy raportu "Polityka lekowa to wielce ważny element polityki zdrowotnej państwa. Aktualnego dokumentu opisującego politykę zdrowotną w Polsce nie ma i nie wiadomo, kiedy on powstanie. Sądzimy jednak, że nie warto czekać, że jest sens dyskutować o tym, jak kształtować rynek leków, nawet w pewnej izolacji od szerszych celów działania państwa w ochronie zdrowia".

Czym jest polityka lekowa?

Jak podkreślają autorzy raportu to:
• rodzaj zobowiązania państwa wobec obywateli,
• jawna i jasno uzasadniona wykładnia celów i priorytetów państwa w zakresie zdrowia,
• uczciwa deklaracja możliwości i zakresu interwencji państwa w tej dziedzinie,
• mapa relacji polityki lekowej z innymi obszarami polityk zdrowotnych, społecznych, gospodarki etc." - czytamy we wstępie do raportu. 

Farmakoterapia a powikłania

W raporcie przeczytamy m.in., że obecny model ochrony zdrowia w Polsce jest oparty na medycynie naprawczej. - Jeśli chcemy obniżyć koszty funkcjonowania systemu, to musimy podejmować coraz więcej działań w obszarze profilaktyki, zapobiegania i szybkiego uruchamiania terapii na wczesnych etapach choroby wraz z konsekwentną ich kontynuacją - piszą eksperci. Elementem takiego działania jest także farmakoterapia – wcześnie wdrożona, pozwala uniknąć przyszłych kosztów powikłań (np. stopa cukrzycowa, niepełnosprawność w RZS) w ujęciu całkowitym o wiele bardziej kosztownych dla państwa (nie tylko koszty medyczne finansowane przez NFZ, ale także koszty społeczne 13 pokrywane przez ZUS oraz negatywny efekt dla finansów publicznych w postaci zmniejszenia płaconych podatków w wyniku zaprzestania lub ograniczenia aktywności zawodowej) niż podniesione koszty wynikające z zastosowania leków. 

Raport "Polityka lekowa – tezy do dyskusji" przygotowany przez PEX PharmaSequence we współpracy z Instytutem Ochrony Zdrowia dostępny jest tutaj 

AK

Polecamy także:

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz