Ratownicy i pielęgniarki: MZ zdyscyplinuje placówki ws. podwyżek

07 Marca 2018, 14:38 Ratownicy

- Przygotowujemy akt prawny zobowiązujący do wypłaty podwyżek ratownikom - zapowiedział minister zdrowia Łukasz Szumowski. 

Nawet kilkadziesiąt procent ratowników może nie otrzymywać podwyżek przyznanych na mocy porozumienia z resortem zdrowia. Mowa o wypłacie dwóch podwyżek po 400 zł brutto.

- Przygotowujemy w ministerstwie akt prawny, który będzie zobowiązywał dyrektorów do zapłaty podwyżek. Rozmawiałem z prezesem NFZ Andrzejem Jacyną i potwierdził, że pieniądze na podwyżki zostały przekazane dyrektorom przez Fundusz, zwiększając wyceny świadczeń. Nie do końca rozumiem, czemu te pieniądze nie zostały ratownikom wypłacone - powiedział Łukasz Szumowski. 

Ratownicy gotowi do protestu

Jak informowaliśmy wczoraj, ratownicy grożą strajkiem. Twierdzą, ze rząd nie wywiązał się się z porozumienia zawartego z nimi w lipcu zeszłego roku. Wypominają resortowi brak nowelizacji Ustawy o  (zarówno małej jak i dużej) i ciągłe jej odkładanie w czasie, brak planu na podniesienie rangi zawodu i zarobków ratowników medycznych, nie realizowanie wypłat dodatku zgodnie z porozumieniem dla ZRM, brak informacji o akcie prawnym regulującym wypłatę dodatku dla ratowników spoza ZRM. Jak tłumaczy jednak minister Łukasz Szumowski, ustawa o PRM wyszła z resortu i czeka na uchwalenie w Sejmie. 

Zobacz: Ratownicy wrócą do strajku? Ultimatum dla ministra

Pielęgniarki mają też ten problem

Minister przyznał, że podobny problem był zgłaszany od środowiska pielęgniarek i położnych. Również w ich przypadku MZ chce zaangażować się w egzekwowanie podwyżek i zapowiada współpracę m.in. z inspekcją pracy. - Jutro spotykam się z pielęgniarkami i będzie to jeden z tematów rozmów - powiedział minister zdrowia. 

Aleksandra Kurowska

Zobacz także:

OZZPiP: oczekujemy pilnej debaty nt. problemów pielęgniarek i położnych

Pielęgniarki chcą konkretów ws. płac i norm zatrudnienia

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

1 komentarz

Ratownik medyczny Czwartek, 08 Marca 2018, 12:35
Ja się zwalniam. Mam w dupie 18 lat pracy za damski h. Niech sobie sami leczą i resuscytują za 1900 na łapkę. Teraz społeczeństwo będzie szczęśliwe. Może uchodźców sobie zatrudnijcie albo ukraińców. Będziecie ich jeb.ć jak chcecie.