ZUS: żadnemu lekarzowi nie zabraknie druków zwolnień

07 Marca 2018, 15:43

Zakład Ubezpieczeń Społecznych odpowiedział na oświadczenie OZZL, w którym lekarze ostrzegają przed obligatoryjnym przejściem na e-zwolnienia w połowie tego roku. Piszą też o ryzyku, że do tego czasu zabraknie w gabinetach tradycyjnych druków, których liczbę ZUS ograniczył w związku z ze zbliżającym się przejściem na system elektroniczny.

ZUS wyjaśnia

"Rolą Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w projekcie elektronizacji zwolnień lekarskich było przygotowanie systemu informatycznego, który będzie obsługiwał cały projekt e-ZLA. System został przygotowany i funkcjonuje od 1 stycznia 2016 r. Dotychczas za jego pośrednictwem lekarze wystawili ponad 2,3 mln zwolnień. W celu ułatwienia pracy medykom i sprawniejszego wystawiania e-zwolnień, w grudniu ubiegłego roku ZUS wprowadził swój autorski certyfikat służący jako podpis elektroniczny. ZUS wychodzi poza swoje ustawowe obowiązki i prowadzi w całym kraju szkolenia dla lekarzy z zakresu obsługi e-zwolnień, a także pomaga rejestrować profile na Platformie Usług Elektronicznych, które umożliwiają wystawianie e-ZLA" - czytamy w odpowiedzi ZUS do lekarzy z OZZL.

Żadnemu lekarzowi nie zabraknie druków zwolnień

"Jednocześnie, w związku z wejściem w życie od 1 lipca 2018 r. systemu e-zwolnień, Zakład Ubezpieczeń Społecznych ograniczył liczbę wydawanych jednorazowo bloczków zwolnień lekarskich (ZLA), tak by nie były one gromadzone jako swego rodzaju zapas na przyszłość. Podkreślić bowiem należy, że Zakład nie drukuje już nowych bloczków, a jedynie wydaje posiadane zapasy. Liczba wydawanych bloczków oparta jest o statystyki, wystawianych w minionych latach, zwolnień przez lekarzy. Zapewniamy, że żadnemu lekarzowi nie zabraknie druków zwolnień przed 1 lipca 2018 r. Każdy z medyków, który zgłosi brak druków zwolnień, otrzyma z Zakładu nowe druki" - zapewnia ZUS.

O oświadczeniu lekarzy z OZZL dotyczącym elektronicznych zwolnień pisaliśmy tutaj

AS

Źródło: ZUS

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz