MZ opublikowało listę leków zagrożonych wywozem

08 Marca 2018, 9:21

Ministerstwo Zdrowia opublikowało aktualną listę leków, których może brakować w hurtowniach farmaceutycznych i aptekach. 

Zgodnie z ustawą Prawo Farmaceutyczne na specjalną listę ministra zdrowia wpisuje się leki, których brakuje w przynajmniej 5 proc. aptek w danym województwie. Resort publikuje wykaz takich leków przynajmniej raz na dwa miesiące.

Co na wykazie? 

Na wykazie tradycyjnie znalazły się leki przeciwzakrzepowe, preparaty przyjmowane przez pacjentów po przeszczepach, insuliny, preparaty stosowane w leczeniu astmy, leki przeciwnowotworowe, preparaty diety eliminacyjnej i leki stosowane w chemioterapii.

Publikowanie listy leków, których może brakować w aptekach i hurtowniach farmaceutycznych ma zapobiec wywozowi leków z Polski. Medykamenty, które trafią na listę ministra zdrowia nie mogą być eksportowane przez hurtownie farmaceutyczne za granicę. 

Obwieszczenie Ministra Zdrowia z dnia 7 marca 2018 r. w sprawie wykazu produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych zagrożonych brakiem dostępności na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej

AS

Źródło: MZ

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz